PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Pszenica Euforia – polska odmiana ozima dająca wysoki plon

Pszenica Euforia – polska odmiana ozima dająca wysoki plon

Autor: Emilia Gromczak 2021-06-19 08:54:24
Pszenica Euforia – polska odmiana ozima dająca wysoki plon

Pszenica Euforia to polska odmiana pszenicy ozimej. Do jej głównych zalet należy możliwość osiągnięcia wysokiego plonu niezależnie od pogody. Potwierdzają to doświadczenia COBORU w latach 2016-2018, gdzie mieliśmy do czynienia z różnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto Euforia znakomicie radzi sobie z chorobami podstaw źdźbła i jest odporna na wyleganie. Za co jeszcze rolnicy ją cenią? 

Pszenica Euforia plonuje lepiej od najpopularniejszych odmian w Polscepszenica euforia lepszy plon

Euforia doskonale plonuje. Potwierdzają to analizy COBORU, które wykazały, że w 2016 podczas przymrozków plon był zadowalający, również w 2017 r. podczas dużej ilości opadów i łagodnej zimie pszenica tej odmiany plonowała rekordowo. Ekstremalnie suchy rok 2018 też pozwolił uzyskać wysoki plon. 

Pszenica Euforia jest odporna na porastanie ziarna w kłosie, co przekłada się na dobre parametry jakościowe plonów. Charakterystyka cech jakościowych tej pszenicy wskazuje, że mamy do czynienia z pszenicą, której bliżej do najwyższej klasy jakościowej E (elitarnej) niż klasy A.

Główne zalety Euforii 

Prócz doskonałego plony pszenica Euforia charakteryzuje się również bardzo dobrą zimotrwałością, wysoką zawartością białka, stabilną liczbą opadania, ciężkim oraz wyrównanym ziarnem. Wysoka zawartość białka wpływa na to, że Euforia ma bardzo wysoką zawartość glutenu. Z kolei gęstość ziarna przekłada się na dobrą jakość mąki. Stabilna liczba opadania sprawia, że Euforia jest odporna na porastanie.

 Sprawdź: Wiosenny stan upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 roku

Pszenica Euforia odporna na wyleganie 

Pszenica Euforia jest odporna na większość chorób grzybowych. Zwłaszcza na choroby podstawy źdźbła oraz na wyleganie, co gwarantuje sprawne żniwa. Dzięki wysokiej tolerancji na obniżone pH gleby reaguje mniejszym spadkiem plonu niż odmiany wrażliwe na zbyt kwaśny odczyn gleb. Jest tolerancyjna na wczesny i opóźniony termin siewu i przedżniwny porost ziarna. Nie jest wrażliwa na środki ochrony roślin oparte na chlorotoluronie.

Odmiana pszenicy ozimej EUFORIA przez decyzję Fundacji Godła Promocyjnego została włączona do grupy produktów „odmiany jakościowe pszenicy” i otrzymała prawo do posługiwania się godłem „Teraz Polska”

hr-strzelce.pl/euforia/fot.pixabay.com 


Autor: Świat Rolnika

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?


Autor: Sebastian Wroniewski

Zbliża się termin, by wykonać ostatnie zabiegi w rzepaku


Autor: Emilia Gromczak

Zakwaszanie gnojowicy jest prośrodowiskowe i ma wiele korzyści


BULT SMOGOWICZE