O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-03-2022

Autor: Świat Rolnika

PSPO: Polskie tłocznie wyprodukowały 1,8 mln ton pasz rzepakowych

polskie tłocznie

Polskie tłocznie wyprodukowały w 2021 roku prawie 1,8 mln ton pasz rzepakowych,  przerabiając ponad 3,2 mln ton nasion rzepaku.

Wskazano, że według danych Ministerstwa Finansów, eksport śruty rzepakowej w 2021 roku wyniósł 661 tys. ton i był mniejszy o 9 proc. w porównaniu do 2020 roku. Import śruty rzepakowej pozostaje jednocześnie na bardzo niskim poziomie (41 tys. ton w 2021 roku). Jak wynika z ubiegłotygodniowej analizy PKO BP, poświęconej wpływowi napaści Rosji na Ukrainę na sytuację na rynku rzepaku, istotną rolę w handlu nasionami tej rośliny i olejem rzepakowym odgrywa obszar Morza Czarnego.

Polskie tłocznie w większości produkowały śrutę poekstrakcyjną 

Z opublikowanego we wtorek komunikatu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju wynika, że zdecydowaną większość pasz wyprodukowaną przez polskie tłocznie,  stanowiła śruta poekstrakcyjna, której produkcja wyniosła 1769 tys. ton, pozostały wolumen dotyczył makuchu rzepakowego.

„Rekordowa, bo o 12 tys. ton wyższa w porównaniu do 2020 roku, podaż rodzimych pasz rzepakowych nie byłaby możliwa gdyby nie popyt na olej rzepakowy zgłaszany przez sektor biopaliw. Zgodnie z danymi KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) zużycie oleju rzepakowego w krajowych estrowniach wyniosło w 2021 roku prawie 880 tys. ton, co oznacza, że bezpośrednio z produkcją biodiesla w Polsce skorelowana była podaż ponad 1,3 mln ton wysokobiałkowych pasz rzepakowych” – podano w komunikacie PSPO.

polskie tłocznie

Wysoki eksport śruty rzepakowej 

Wskazano, że według danych Ministerstwa Finansów, eksport śruty rzepakowej wyprodukowanej przez polskie tłocznie w 2021 roku wyniósł 661 tys. ton i był mniejszy o 9 proc. w porównaniu do 2020 roku. Import śruty rzepakowej pozostaje jednocześnie na bardzo niskim poziomie (41 tys. ton w 2021 roku), co oznacza, że zwiększająca się rokrocznie podaż krajowa pasz rzepakowych coraz chętniej wykorzystywana jest w rodzimej produkcji zwierzęcej. Głównymi odbiorcami zagranicznymi polskiej śruty tradycyjnie już pozostają Dania i Niemcy, na dalszych pozycjach znajdują się Czechy, Francja i Szwecja.

„(…) Eksport śruty rzepakowej wciąż jest jednak znaczący, co z jednej strony pokazuje wysoką atrakcyjność tego komponentu paszowego na rynku europejskim, a z drugiej pozwala pozytywnie patrzeć na oddziaływanie branży olejarskiej na szeroko rozumiane bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Europy” – poinformował cytowany w komunikacie prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Mariusz Szeliga.

Jak wynika z ubiegłotygodniowej analizy PKO BP, poświęconej wpływowi napaści Rosji na Ukrainę na sytuację na rynku rzepaku, istotną rolę w handlu nasionami tej rośliny i olejem rzepakowym odgrywa obszar Morza Czarnego. Udział Ukrainy w globalnym eksporcie nasion wynosi 16 proc., Rosji 3 proc., a oleju odpowiednio 3 proc. i 13 proc. Według PKO BP, konflikt wywołany przez Rosję pogorszył napięty bilans rynkowy, będący następstwem m.in. ubiegłorocznej suszy w Kanadzie, która jest dominującym eksporterem surowca. Amerykański Departament Rolnictwa ocenił, że światowe zapasy nasion rzepaku będą w sezonie 2021/22 najniższe od ponad dekady.

Czytaj też: KOWR: Zapotrzebowanie na rzepak w Polsce przekracza produkcję

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023