PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Proso – wymagania klimatyczno-glebowe i prawidłowe nawożenie

Proso – wymagania klimatyczno-glebowe i prawidłowe nawożenie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-01-02 12:00:00
Proso

Proso jest uprawiane od setek lat. Z jego ziarna powstaje kasza jaglana, która zawiera przyswajalne białko, wysoką zawartość witamin z grupy B i mikroelementy.

Ziarno prosa nie zawiera glutenu i może być wykorzystywane w diecie bezglutenowej. Ze względu na swoje właściwości preferowana szczególnie dla osób chorych na celiakię. Oprócz kaszy jaglanej można je wykorzystywać do produkcji spirytusu, piwa, skrobi i cukru gronowego. Może być także wykorzystywane na paszę, a słoma i plewy prosa dorównują sianu średniej jakości. Wartość paszowa słomy jest wyższa niż pozostałych zbóż. Niektóre gatunki prosa mogą być także uprawiane na zielonkę.

Proso i jego wymagania klimatyczno-glebowe

Proso to roślina samopylna, która również bywa często zapylana przez owady. Potrzebuje wysokiej temperatury i dobrego nasłonecznienia, aby zwiększyć płodność kwiatków.
Średnie plony prosa w Polsce kształtują się w granicach 2,7 tony na hektar.

Posiada ono wiązkowy system korzeniowy, który w warstwie gleby zalega na głębokości około 40-50 cm, a pojedyncze korzenie sięgają do metra. To powoduje, że w stosunku do pozostałych gatunków zbóż lepiej znosi okres suszy.

Proso jest rośliną o wysokich wymaganiach termicznych i świetlnych. Do kiełkowania potrzebuje temperatury w granicach 8-10°C, natomiast w okresie wegetacji zahamowuje wzrost przy temperaturze poniżej 15°C. Jest szczególnie wrażliwe na późne przymrozki majowe. Okres wegetacji wynosi 80-115 dni, jednak ostateczny termin zbioru uzależniony jest od czynników takich jak np.: odmiana, występujące warunki klimatyczno-glebowe czy nawożenie.

Proso nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o gleby. Należy unikać uprawy na glebach ciężkich, zimnych i podmokłych. Dobrze się udaje na glebach lżejszych i niezachwaszczonych. Przy uprawie na glebach kompleksu pszennego dobrego i żytniego bardzo dobrego daje wyższe plony. Na pozostałych kompleksach żytnich można uzyskać zadowalające efekty pod warunkiem zachowania wysokiej kultury gleby i odpowiedniej zasobności w wodę.

Prawidłowe nawożenie i ochrona tych roślin

Proso słabo wykorzystuje składniki pokarmoweProso 022 z nawozów pochodzenia organicznego z uwagi na krótszy okres wegetacji. Dlatego wymaga zastosowania wyższych dawek nawozów mineralnych. Preferuje odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,0-6,5). Jeśli zaistnieje taka potrzeba, wapnowanie gleby należy dokonać po zbiorze przedplonu według zaleceń nawozowych.

Nawozy fosforowe i potasowe należy zastosować w całości przed siewem proso, najlepiej przed zabiegami mieszającymi glebę jak kultywatorowanie. Nawożenie azotem zaleca się stosować w dwóch dawkach: 50-60 procent przedsiewnie, a pozostałą część w fazie krzewienia po odchwaszczeniu.

Metody agrotechniczne mają szczególne znaczenie w ograniczaniu agrofagów i wpisują się w założenia integrowanej ochrony roślin. W przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości uzasadnione jest podjęcie chemicznej metody zwalczania. W celu określenia faktycznego zagrożenia dla uprawy prosa ze strony agrofagów należy systematycznie dokonywać przeglądu pól.

Czytaj też: Proso – czy może być rzeczywistą alternatywą dla kukurydzy?

odr.pl/fot.Flickr/Wikimedia