PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Produkcja truskawek w Hiszpanii musi zmagać się z wieloma problemami

Produkcja truskawek w Hiszpanii musi zmagać się z wieloma problemami

Autor: Michał Rybka 2022-03-15 22:00:00
produkcja truskawek

Kampania truskawkowa w hiszpańskiej Huelvie wchodzi w swoją szczytową fazę. Jednakże produkcja truskawek napotyka na swojej drodze wiele przeszkód.

Do marca hiszpański sezon truskawkowy charakteryzował się spadkiem plonów, a następnie wzrostem. Zapikowała w dół również cena owoców. „Zbiory truskawek ogrodowych (truskawek) były niższe niż zwykle w styczniu i lutym z powodu chłodniejszej i deszczowej pogody, więc rozwój owoców był opóźniony” – mówi Jeronimo Gonzalez, kierownik Fresumbria (dawniej Onubafruit Export), firmy z Huelvy.

Zmienna cena truskawek w 2022 roku

„Ceny za truskawki są rozsądne, ale często się zmieniają, co wiąże się z aktualną ofertą w tej chwili. Jest to trudna kampania pod każdym względem, ponieważ koszty produkcji wzrosły, a rynki próbują obniżyć ceny. Wzrostu kosztów spodziewają się głównie producenci i marketerzy. Generalnie powiedziałbym, że średnia cena truskawek w lutym tego roku jest nieco niższa niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego, choć przy wyższych kosztach produkcji” – mówi Jeronimo Gonzalez.

W tym czasie produkcja truskawek zaczyna rosnąć. Eksporter mówi: „Teraz naprawdę zaczyna się kampania truskawkowa. Czekamy, aby zanalizować, jak wojna na Ukrainie wpłynie na ceny energii, paliw i surowców”.

produkcja truskawek

Hiszpańska produkcja truskawek rozwija się 

Z biurami w Punta Umbria i magazynami chłodniczymi w Cartaya, Fresumbria specjalizuje się w eksporcie jagód, głównie truskawek, które stanowią 97% całości. Choć niewielka część przeznaczona jest na rynek krajowy, prawie wszystkie produkty trafiają do supermarketów i rynków hurtowych we Francji i Niemczech.

Model biznesowy ww. firmy opiera się na ułatwieniu zarządzania produkcją i marketingiem małym producentom, z którymi zawarto umowy dzierżawy działek. Firma finansuje uprawę plonów i określa plony, które są potrzebne do dostarczenia owoców o parametrach wymaganych przez klientów.

„Pracujemy z niektórymi odmianami chronionymi prawem autorskim, a także z innymi darmowymi odmianami, takimi jak Fortuna, Leticia, Rociera czy Palmerita. Współpracujemy również ze szkółką przy testowaniu nowych odmian. Od zeszłego roku urośliśmy o 400%, a w 2022 roku planujemy sprzedać łącznie 700 000 kg owoców” – mówi Jeronimo Gonzalez.

Czytaj też: Truskawki – sposób na prawdziwy sukces i smaczne owoce

źródła:east-fruit.com/fot.pexels.com


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE