O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-01-2020

Autor: Daria Przeworska

Fasola i jej plantacje znikną z polskiego rolnictwa? Dotacje lub koniec

Fasola i jej plantacje znikną z polskiego rolnictwa? Dotacje lub koniec

Polska fasola może odejść do przeszłości polskiego rolnictwa. Małopolska Izba Rolnicza za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczy wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wpisanie fasoli wielokwiatowej na listę roślin wysokobiałkowych, których uprawa umożliwia rolnikom ubieganie się o dodatkowe środki.

Trzeba wznowić dotacje uprawy fasoli

Od czasu, kiedy fasola nie jest dotowana, jej uprawy zanikają w Polsce.

- Do 2015 roku rolnicy uprawiający fasolę wielokwiatową otrzymywali z tego tytułu dodatkowe dopłaty. Od 2016 r. nie ma już takiej możliwości, płatność do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno w 2019 przysługuje jedynie do powierzchni uprawy: łubinu białego, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego, soi zwyczajnej, bobiku oraz grochu siewnego, w tym peluszki (z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego), jeżeli dokonano zbioru ziarna

– mówi Ryszard Czaicki, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej.

Fasola bez dotacji zanika

Zdaniem rolników  skutkiem tego ograniczenia jest zanikanie w Polsce upraw fasoli wielokwiatowej, a polski rynek trafiają uprawy z państw z poza Unii Europejskiej. Uprawa fasoli wielokwiatowej jest w Małopolsce tradycją i trudno wyobrazić sobie krajobraz tego województwa bez plantacji fasoli.

Wniosek MIR popierają też plantatorzy fasoli z położonego po sąsiedzku województwa świętokrzyskiego. Fasola jest rośliną wysokobiałkową, która tworzy azot i przyczynia się tym samym do zmniejszenia ilości stosowanych sztucznych nawozów azotowych. W wielu rejonach kraju, w tym także w powiecie buskim, województw świętokrzyskie  fasola jest produktem lokalnym.  W gminie Nowy Korczyn uprawia się ją od kilkuset lat i jest wpisana na listę produktów tradycyjnych (fasola korczyńska) oraz posiada unijny znak Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Zagłębie fasoli

Jej uprawa w świętokrzyskim rozprzestrzeniła się na obszarze, na którym można było uzyskać jej odpowiednią jakość i pożądane parametry. Obszar ten obejmujący obecnie pięć gmin (Nowy Korczyn, Wiślica, Opatowiec, Solec Zdrój, oraz Pacanów) położony jest w południowej części makroregionu Niecki Nidziańskiej oraz na Nizinie Nadwiślańskiej wzdłuż rzeki Nidy.

- Spośród wszystkich polskich warzyw i owoców to właśnie fasola stanowi największą liczbę zarejestrowanych w europejskim rejestrze odmian i pododmian. Dlatego wskazanym jest utrzymanie dotacji do fasoli, która mimo swojej niskiej opłacalności nadal jest uprawiana

– dodaje Sławomir Sadowski z Rady Powiatowej Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Busku Zdroju.

 

Fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023