O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-03-2020

Autor: Emilia Gromczak

Paszporty dla roślin to gwarancja jakości towarów – nowe przepisy

paszporty dla roślin

Paszporty dla roślin to przede wszystkim gwarancja jakości towarów, dlatego Unia Europejska wprowadza nowe przepisy. Przepisy nakładają obowiązek paszportowania wszystkich roślin, które mogą zostać zasadzone. Za 2 tygodnie paszportowanie każdej rośliny będzie rygorystycznie wymagane. Oznacza to zwiększenie odpowiedzialności za reprezentowany poziom danej rośliny. 

Paszporty dla roślin – nowe przepisy 

Paszporty dla roślin obowiązują każdą roślinę, która nadaje się do sadzenia. Nowe przepisy obowiązują producentów, dystrybutorów oraz sprzedawców internetowych. W paszporty dla roślin muszą być również zaopatrzeni pośrednicy m.in centra ogrodnicze. Dołączenie do paszportowania roślin jest obowiązkowe na każdym etapie. Ujednolicony wzór paszportu zapewnia rejestr przemieszczania towarów.

Czytaj: Środki ochrony roślin – jak stosować je bezpiecznie?

Paszporty dla roślin obowiązkiem dla sprzedawców internetowych

Paszporty dla roślin to również obowiązek dla sprzedawców internetowych. Jeśli rośliny z przeznaczeniem do sadzenia sprzedawane są na aukcjach czy sklepach internetowych poprzez zawieranie tzw. "umowy na odległość" to muszą posiadać paszporty. Osoba sprzedająca towar przez internet musi być zarejestrowana i zapewnić paszporty roślinom. Przepisy obowiązują bez względu na ilość i miejsce pochodzenia roślin.  

Czytaj również: Środki ochrony roślin – skuteczność w aspekcie prawnym

Paszporty dla roślin doniczkowych

Do tej pory przepisy nakładały paszporty na rośliny przeznaczone do sadzenia, czyli rośliny żywe i części tych roślin m.in. krzewy, nasiona, bulwy, cebule, korzenie, łodygi, pąki czy różnego rodzaju sadzonki. Teraz przepisy wymagają paszportu do każdej rośliny, która nadaje się do a fleshy plant 757630 1920sadzenia. Paszporty muszą mieć również rośliny doniczkowe, niektóre z roślin ozdobnych np. tuja oraz rośliny sadownicze np. leszczyna czy porzeczka. 

 

Wydawanie paszportów dla roślin 

Paszporty dla roślin wydają zarejestrowane i upoważnione do tego podmioty, które są nadzorowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przepisy jasno określają, że paszporty mogą otrzymać tylko rośliny z pozytywną oceną. Na pozytywną ocenę roślin wpływa m.in. brak występowania porażenia roślinnego przez agrofagi kwarantannowe Unii Europejskiej oraz agrofagi regulowane niekwarantannowe (RNQP). 

 Zobacz najnowsze: Zwolnienia z podatków dla Kół Gospodyń Wiejskich. Gembicka: przeżywamy renesans

agrobiznes/tvp.pl/Fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023