O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Owoce i warzywa gniją na polach Wielkiej Brytanii przez brak pracowników

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa gniją na polach Wielkiej Brytanii z powodu braku siły roboczej. W związku z tym plantatorzy musieli ograniczyć oczekiwania co do zbiorów w 2022 roku. Ponadto brytyjska branża mięsna alarmuje, że… brakuje jej dwutlenku węgla, używanego między innymi do pakowania produktów.

Owoce i warzywa gniją na brytyjskich polach

Brytyjskie owoce i warzywa gniją na polach. Producenci są pod ogromną presją z powodu ogromnego niedoboru siły roboczej w kraju. Rolnicy są zmuszeni do obniżenia oczekiwań co do zbiorów w 2022 roku. Według Financial Times, problem jest tak wielki w tej chwili, że setki ton brokułów i malin gniją na polach, ponieważ nie ma wystarczająco dużo rąk do zbioru.

Wiele z tych firm rozwinęło się w ostatnich latach - teraz patrzymy na potencjalne spowolnienie.

– mówi Financial Times Tom Bradshaw, wiceprezes Brytyjskiego Narodowego Związku Rolników.

Sami plantatorzy winią za to Brexit, który utrudnił sprowadzenie do kraju pracowników sezonowych, a także ogólny niedobór siły roboczej w Wielkiej Brytanii, który doprowadził do tego, że coraz więcej osób zmienia sektory.

 Brak umów kontraktacyjnych w drobiarstwie destabilizuje rynek

Nie tylko owoce i warzywa mają problemy

Gnijące owoce i warzywa to nie jedyny problem, Owoce i warzywa pole z jakim boryka się Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej. Brytyjska branża mięsna alarmuje, że… brakuje jej dwutlenku węgla, używanego między innymi do pakowania produktów. Jeśli sytuacja się nie poprawi, zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Dwutlenek węgla wykorzystywany przez przemysł mięsny jest produktem ubocznym produkcji nawozów, ale fabryki nawozów wstrzymują produkcję z powodu rosnących cen gazu ziemnego. Rząd powiedział, że „dokładnie” monitoruje sytuację. Jak po raz pierwszy donosi Financial Times, rząd prowadzi pilne rozmowy z grupami branżowymi i przetwórcami mięsa. Gaz wykorzystywany jest do ogłuszania świń i kurcząt przed ubojem, a także w procesie pakowania.

Jak powiedział dyrektor British Poultry Council Richard Griffiths, około 20 milionów ptaków tygodniowo jest zabijanych, ale rzeźnie mają tylko ograniczone zapasy dwutlenku węgla. Niedobór dwutlenku węgla może sparaliżować produkcję mięsa na Wyspach.

To niewiarygodnie poważna sprawa. Niektórzy dostawcy mówią nam, że może im się skończyć CO2 w mniej niż dwa tygodnie.

– powiedział BBC jeden z dyrektorów supermarketów.

Bezpieczeństwo żywnościowe kraju jest więc zagrożone, zarówno jeśli chodzi o produkcję mięsa, jak i owoce i warzywa uprawiane na krajowych polach. Czy Brytyjczycy spodziewali się, że Brexit spowoduje aż tak duże problemy?

agriwatch.dk/plotkibiznesowe.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023