O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Owce uzależniły się od barszczu Sosnowskiego i mogą go zwalczać

Owce

Owce uzależniły się od barszczu Sosnowskiego i są gotowe do zastąpienia pestycydów. Zwierzęta z powodzeniem walczą z najbardziej niebezpieczną rośliną w Szkocji. W ciągu ostatnich trzech lat zespół entuzjastów i naukowców ze Scotland Invasive Species Initiative (SISI) testował wykorzystanie owiec do zwalczania barszczu barszczu Sosnowskiego. Phillipa Gerrard i Kieran Beatty mówią o tym w swoim artykule.

Owce zjadają barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną i niezwykle niebezpieczną: jej toksyczny sok może powodować oparzenia, pęcherze, a nawet ślepotę, jeśli dostanie się do oczu. Dorastając do dwóch metrów wysokości, roślina tworzy gęste, nieprzeniknione plantacje i zagłusza wszystkie pobliskie rośliny. Właściciele ziemscy Szkocji od lat toczą chemiczną wojnę z tym olbrzymim chwastem, ale bez większego sukcesu. Jest jednak dobra wiadomość: owce są w stanie rozwiązać problem z najbardziej znienawidzoną rośliną w kraju - są nie tylko odporne na trujący sok, ale przy innych rzeczach będą wolały zjadać szkodliwą roślinę.

Zespół SISI prowadzi obecnie ostatni rok praktycznych eksperymentów, aby opublikować przewodnik „Owca kontra barszcz”. Karen Müller, kierownik projektu w SISI, wiele się nauczyła:

To trzeci rok realizacji projektu. W 2019 roku zaczęliśmy od dużej liczby owiec - 25. To był pierwszy raz, kiedy zwierzęta napotkały barszcz, więc trochę zajęło im przyzwyczajenie się do smaku barszczu. Ale gdy tylko spróbowały, zaczęły wykonywać bardzo skuteczną robotę, konsumując gigantyczny barszcz na miejscu.

Minusem jest fakt, że przy okazji owce zdeptały inne rośliny, więc rok później badacze zmniejszyli liczbę zwierząt i liczbę dni wypasu o około połowę, aby przyjrzeć się dalszemu rozwojowi. Okazało się, że zwierzęta nadal skutecznie zjadały barszcz, a w mniejszym stopniu resztę roślinności. Jednak nadal dochodziło do nadmiernego wypasu.

 Śledztwo w sprawie masowego zatrucia pszczół

Owce pomogą pozbyć się chwastu

Badacze oczekują, że barszcz ponownie zostanie Owce zjedzony w okresie wypasu, tak jak to miało miejsce w poprzednich dwóch latach, ale nie oznacza to, że chwast jest pod kontrolą. Badacze tłumaczą, że potrzeba ciągłego wysiłku przez kilka lat, aż owce całkowicie wyniszczą tę roślinę.

Barszcz Sosnowskiego ma bowiem silny korzeń palowy, który jest głęboko zakotwiczony w glebie i zawiera wystarczająco dużo energii, aby wielokrotnie odrastać. Za każdym razem, gdy owce zjadają część nadziemną, roślina musi zużywać coraz więcej energii, aż w końcu ta się wyczerpie i chwast obumrze.

Tak więc w tym roku trzymamy na terenie 12 owiec i nadal skracamy godziny wypasu: w porównaniu z rokiem 2019 jest to o około 70% mniej. Ostateczne wnioski zostaną wyciągnięte jesienią.

– mówi badaczka.

Eksperyment wykazał jednak, że owce zdecydowanie kochają barszcz i że wypas może ograniczyć rozprzestrzenianie się rośliny, a ostatecznie całkowicie ją zniszczyć.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023