PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Orzechy laskowe – poznaj ich spektakularne właściwości

Orzechy laskowe – poznaj ich spektakularne właściwości

Autor: Tomasz Racki 2021-07-04 21:02:25
Orzechy laskowe

Orzechy laskowe są owocami różnych gatunków krzewów z rodzaju leszczyna (Corylus). Leszczyna w różnych systemach kwalifikowana jest do rodziny brzozowatych lub leszczynowatych. Głównym gatunkiem jest Corylus avellana. Występuje niemal w całej Europie, poza północną Skandynawią. Rośnie także na terenie Polski do 1000 m n.p.m.. Krzew ten dorasta do 5 metrów wysokości, żyje około 60 – 80 lat.

Orzechy laskowe, czyli skarby z leszczyny

Owocem leszczyny są orzeszki zamknięte w twardej, brązowej łupinie. Dojrzewają w sierpniu i we wrześniu, zebrane są w grupy po 3-4 sztuki obok siebie. Okryte są postrzępioną okrywą.

Orzechy laskowe spożywane są przez ludzi od najdawniejszych czasów. Znaczenie gospodarcze mają odmiany uprawne pochodzenia mieszańcowego uzyskane z leszczyny pospolitej, pontyjskiej i południowej. Orzechy laskowe różnych odmian różnią się wielkością owoców, smakiem oraz plennością.

Orzechy laskowe – właściwości

Orzechy posiadają liczne właściwości i wartości odżywcze. Są skarbnicą witaminy E, w 100 gramach jest jej ponad 15 mg. Owoce leszczyny to także bogate źródło witamin z grupy B oraz potasu, wapnia i fosforu. Owoce laskowe regulują ciśnienie krwi, obniżają poziom złego cholesterolu, a podnoszą ten dobry (HDL). Zawierają także argininę czyli aminokwas, który przekształca się w organizmie w tlenek azotu.

Te orzechy to bezpieczna przekąska dla cukrzyków bo ich indeks glikemiczny jest niski, a zawarte w orzechach laskowych tłuszcze nie tuczą a wręcz odchudzają.
Mają szerokie zastosowanie w kuchni, są świetnym dodatkiem do ciast, deserów, sałatek oraz mięs. Orzechy najlepiej przechowywać w szklanych opakowaniach, gdyż pod wpływem światła szybko jełczeją.

Orzechy laskowe to także źródło oleju, który ma zastosowanie przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, farbiarskim oraz perfumeryjnym. Leszczyny o barwnych liściach uprawiane są jako rośliny ozdobne do nasadzeń w parkach, ogrodach. Natomiast drzewo leszczyny tureckiej, które ma odcień różowy używane jest do wyrobu mebli.

Czytaj także: Preparaty krzemowe poprawią kondycję i przechowywanie jabłek

bronisze/fot. bronisze