PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Opuchlaki – szkodniki wielu roślin ozdobnych i owoców

Opuchlaki – szkodniki wielu roślin ozdobnych i owoców

Autor: Emilia Gromczak 2021-09-22 23:05:24
Opuchlaki szkodniki

Opuchlaki to szkodniki żerujące najczęściej na malinach, poziomkach, truskawkach oraz na azaliach czy też cisach. Uszkadzają nie tylko blaszkę liściową, wygryzając na jej brzegach charakterystyczne dziury, ale także pąki kwiatowe, młode pędy i miękką korę młodych pędów. Dobry przepis na zwalczanie? Niestety nie jest to w tym wypadku takie proste. Te szkodniki żerują nocą. 

Jak żerują opuchlaki?

Opuchlaki to chrząszcze, które osiągają w dorosłym okresie około 10/11 mm. Jest kilka gatunków tego szkodnika m.in. opuchlak pstrokacz, liliowiec czy teżopuchlaki truskawki truskawkowiec, który jak sama nazwa wskazuje, żeruje na truskawkach. Najczęściej szkodniki te atakują truskawki, brzoskwinie, maliny, poziomie, azalie, cisy i winorośl. Uszkadzają nie tylko blaszkę liściową, wygryzając na jej brzegach charakterystyczne dziury, ale także pąki kwiatowe, młode pędy i miękką korę młodych pędów. Jak rozpoznać, że mamy z nimi do czynienia? Jeśli na brzegach blaszki liściowej pojawią się wygryzione okrągłe dziury to najlepszy znak na to, że opuchlaki pojawiły się na roślinach. Zaatakowana (przede wszystkim wiosną) roślina sprawia wrażenie, jakby zasychała, następnie stopniowo zamiera. Gdy wyjmiemy z gleby porażoną roślinę, łatwo zauważyć uszkodzone korzenie oraz żerujące na nich larwy. Jak chronić przed opuchlakami nasze rośliny?

Zwalczanie to wyzwanie

Uszkodzeń dokonywanych przez larwy w strefie korzeniowej nie widać, ale bardzo często prowadzą one osłabienia lub nawet zamierania całych roślin. Aby zwalczać opuchlaki trzeba wiedzieć, że nie jest to łatwe, ponieważ szkodniki te żerują nocą, a w dzień są niewidoczne (ukrywają się). Najlepszy termin do walki z opuchlakami to okres od marca do maja oraz ponownie od sierpnia do października. Można zwalczać je metodami biologicznymi, stosując np. opryski z wyciągu z wrotyczu. Warto także wiedzieć, że naturalnymi wrogami opuchlaków są ptaki, stonogi, owadożerne kręgowce i pająki i warto zadbać o obecność tych zwierząt w ogrodzie, by ograniczyć występowanie szkodników roślin.

Przeczytaj również: Wiechlina roczna to niepożądany chwast w ogrodzie. Jak się jej pozbyć?

muratordom.pl/fot.pixabay.com 


Autor: Świat Rolnika

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?


Autor: Sebastian Wroniewski

Zbliża się termin, by wykonać ostatnie zabiegi w rzepaku


Autor: Emilia Gromczak

Zakwaszanie gnojowicy jest prośrodowiskowe i ma wiele korzyści


BULT SMOGOWICZE