PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Ogródek działkowy – jak zabezpieczyć go przed okresem zimowym?

Ogródek działkowy – jak zabezpieczyć go przed okresem zimowym?

Autor: Alicja Ostrowska 2020-11-22 13:41:08
Ogródek działkowy

Mały, bezpieczny kawałek nieba ze ślicznym domkiem i rzędami pięknych kwiatów – w ostatnich miesiącach powrócił trend szukania własnej działki. Zapomniane i dawniej kultowe ogródki działkowe stają się coraz bardziej popularne. Jak wynika z badań, aż 67% mieszkańców miast jest zainteresowanych zakupem działki. Ogródek działkowy wymaga jednak także działań ochronnych dostosowanych do pór roku.

Ogródek działkowy to popularna inwestycja

W ostatnim czasie znacząco wzrosło zainteresowanie zakupem działek rekreacyjnych, które stały się synonimem własnego bezpiecznego miejsca do odpoczynku. Jak komentują twórcy najnowszej analizy, zainteresowanie działkami rekreacyjnymi jest najwyższe w historii i ponad 3-krotnie wyższe niż przed majówką w 2019 roku. Według badania Spotlight Research coraz więcej osób docenia posiadanie działki jako miejsca odpoczynku (44% badanych), gdzie można uciec od miejskiego życia (33%). Widać wyraźnie zmianę podejścia i większy nacisk na rekreację, a nie uprawę roślin czy warzyw.ogrodek dzialkowy 2

Posiadanie działki to okazja do majsterkowania i prac „zrób to sam” (DIY): staramy się odnowić czy lepiej wyposażyć domki rekreacyjne, kupujemy sprzęt i sadzimy rośliny. Warto jednak mieć na uwadze, że tak samo, jak dbamy o zabezpieczenie mieszkania czy samochodu kupując odpowiednie ubezpieczenie, tak samo warto ubezpieczyć miejsce wypoczynku. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy obejmujące ochroną altanki, czy małe domki letniskowe na wypadek nagłych zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie czy uderzenie pioruna, które mogą spowodować znaczne szkody materialne.

Czytaj także: Nowe zagrożenia fitosanitarne dla Polski – PIORIN ostrzega!

Ogródek działkowy – na co należy uważać?

Często straty w domkach letniskowych czy altankach to wynik działalności ludzkiej. Liczne włamania do ogródków działkowych wiążą się nie tylko z kradzieżą przedmiotów, ale bardzo często również ze zniszczeniami narażającymi ich właścicieli na znaczne koszty naprawy. Wśród najczęstszych sytuacji w ogródkach działkowych są:

• zalania – zdarzają się w przypadku nieszczelnej kanalizacji albo podniesienia się poziomu wody w rzece albo jeziorze, przy którym jest ustawiony domek,
• burze – niebezpieczne mogą być nie tylko same ulewy, ale również mocny wiatr, który uszkadza okoliczne drzewa i niszczy niezabezpieczone przedmioty,
• przypadkowa działalność ludzka – chwila nieuwagi podczas gry w piłkę czy grillowania może skończyć się stłuczoną szybą i zniszczonymi meblami.

Ogródek działkowy. Jaki domek mogę ubezpieczyć?

Możemy ubezpieczyć domek, który jest obiektem budowlanym co oznacza, że musi być trwale związany z gruntem i posiadać fundamenty.
Musimy pamiętać, że jeśli nasza polisa zawiera ubezpieczenie od kradzieży, to opuszczając działkę, powinniśmy zabezpieczyć dom w taki sposób, by uniemożliwić dostanie się do środka bez użycia siły lub narzędzi – przypomina Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener.
Na szczęście, polisa, która ochroni naszą działkę nie musi być droga.

Jeśli znajdziemy dobrze dopasowaną ofertę, to roczna składka może wynosić już kilkadziesiąt złotych. Oprócz tego, dom letniskowy można ubezpieczyć – w ramach rozszerzenia – z polisy mieszkaniowej, którą już mamy – dodaje ekspert firmy Wiener.

Ogródek działkowy trzeba chronić – ale jak?

• Woda – sprawdź czy zakręciłeś/łaś wodę – w przypadku nieogrzewanych pomieszczeń zamarzająca z instalacjach woda może spowodować znaczne straty,
• Gaz – pamiętaj o zakręceniu, a najlepiej – odłączeniu gazu, szczególnie gdy korzystasz z butli gazowych,
• Okna – deszcz wpadający do domku może spowodować zalanie jego wyposażenia,
• Lodówka – pamiętaj o tym, żeby sprawdzić czy zabierasz ze sobą całą zawartość lodówki, która może się zepsuć,
• Śmieci – powrót na działkę po dłuższym czasie może być bardzo mało przyjemny, gdy zastaniemy tam pozostawione na długo śmieci. Tego typu czynności warto wpisać na listę, by ze spokojem pozostawić swoją działkę.
• Cenne przedmioty – schowaj narzędzia ogrodowe – takie jak grabie, szpadel, czy kosiarkę, które mogą zostać skradzione oraz wyposażenie ogrodu, które może zniszczyć np. śnieg.

 Wiener/fot. pixabay


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE