O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Odpowiedni wybór odmiany rzepaku – podstawa założenia plantacji

wybór odmiany rzepaku

Wybór odmiany rzepaku ozimego jest jedną z podstawowych decyzji jaką musi podjąc rolnik decydując się na założenie plantacji.

Ze względu na dobre warunki ekonomiczne istnieje duże zainteresowanie rolnictwem. Na co należy zwrócić uwagę, aby zwiększyć bezpieczeństwo w produkcji rzepaku? Do niedawna głównym kryterium wyboru odpowiedniej krzyżówki było plonowanie. Jego wysokość decyduje o opłacalności gospodarowania. Jest to prawdopodobnie najważniejsza przesłanka, ale innych nie należy przeoczyć.

Plantacja rzepaku coraz bardziej popularna

Wybór odmiany rzepaku jest ważny ze względu na problemy z coraz częstszymi okresami siewu i inwazją szkodników. Pożądane są odmiany dynamicznie rosnące jesienią. Dobrze znoszą wydłużony czas siewu i szybko nadrabiają opóźniony czas siewu. Wczesną jesienią udaje im się częściowo uniknąć penetracji szkodników.

Należy również wziąć pod uwagę, że nie ma tendencji do nadmiernego wydłużania szyjki korzeniowej. Rośliny dobrze przygotowane na zimę powinny mieć gwiazdkę 10–12 liści i szyjkę korzeniową o średnicy co najmniej 1 cm. Części rzepaku odpowiedzialne za wzrost nie powinny wznosić się nad ziemię. Gwarantuje to odpowiednie przygotowanie sadzenia do ferii zimowych.

W ostatnich latach polscy rolnicy nie borykali się z problemem dużych strat spowodowanych mizernymi zimami. Jednak w naszej strefie klimatycznej wzorce pogodowe są nieprzewidywalne. Niskie temperatury, silne wiatry w połączeniu z brakiem pokrywy śnieżnej mogą poważnie uszkodzić zarośnięte rośliny. Dlatego wskazane jest, aby do uprawy wybierać dobre odmiany odporne na zimę. To kryterium, w połączeniu z silnym początkowym wigorem i niską długością obroży przed nadejściem zimy, zwiększa bezpieczeństwo hibernacji zimowej.

Pamiętajmy też o weryfikacji terminu wiosennego restartu wybieranej odmiany. Najlepsze są hybrydy wcześnie rosnące. Są mniej narażone na mróz i dobrze wykorzystują składniki odżywcze dostarczane przez nawozy. Przyspieszenie wzrostu roślin nastąpiło po podaniu pierwszej dawki azotu. To element, który powinien poczekać, aż roślina się obudzi, a nie roślina, której brakuje azotu.

Wybór odmiany rzepaku podstawowym czynnikiem

Zdrowie jest najwyższym priorytetem. Oczywiście warto rozważyć zakup hybrydy odpornej na całe spektrum chorób. Musi jednak być w stanie oprzeć się wirusowi żółtej rzodkwi. Oprócz twardej zgnilizny, suchej zgnilizny, zgnilizny krzyżowej i pionowej choroby grzybowej, jest to poważne zagrożenie, które można wyeliminować tylko poprzez sadzenie odpornych odmian. O wadze tego problemu najlepiej świadczą wieloletnie starania firm nasiennych skoncentrowane na hodowli odpornej na ten patogen. Pierwsza z tych odmian została zarejestrowana w Polsce w 2017 roku. Obecnie większość nowych odmian zarejestrowanych w krajowym rejestrze posiada tę cechę. Wirusowa odporność żółtej rzodkwi powoli staje się normą.

Wybór odmiany rzepaku po przeanalizowaniu wszystkich omawianych parametrów należy wrócić do podstaw – produktywności. Decyduje o zakupie konkretnej krzyżówki. Ze względu na coraz częstsze nieprawidłowości i zmienne warunki pogodowe konieczne jest również sprawdzenie stabilności urobku. Ta cecha zwiększa bezpieczeństwo upraw i polega na zdolności odmiany do utrzymania wysokich plonów w różnych warunkach wzrostu. Od kilku lat cena nasion zależy od ich otłuszczenia. Określa wartość surowców. Nie wszystkie wysokowydajne odmiany charakteryzują się w równym stopniu wysoką zawartością tłuszczu w nasionach. Odmianą, która doskonale spełnia kryteria, jest DK Excited. Jest to średniowczesny mieszaniec o rekordowym i stabilnym w latach potencjale plonowania, przy równocześnie bardzo wysokiej zawartości tłuszczu w nasionach.

Czytaj również: PSPO: Polskie tłocznie wyprodukowały 1,8 mln ton pasz rzepakowych

Wir.org.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023