O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Nawożenie kukurydzy – niezbędnym składnikiem jest azot

Nawożenie kukurydzy

Nawożenie kukurydzy jest kluczowe w trakcie wegetacji. Uprawa w tym czasie jest narażona na wpływ czynników stresowych.

Podczas ustalania w jaki sposób kukurydza powinna być nawożona, należy w pierwszej kolejności pamiętać o uregulowaniu odczynu gleby pH, a następnie stosować: azot, fosfor, potas, siarkę, cynk, bor. Nawożenie jest kluczowe w okresie wegetacji, ponieważ wtedy uprawa jest narażona na wpływ czynników stresowych. W tym celu przydatne mogą okazać się nawozy o działaniu biostymulacyjnym. 

Startowe nawożenie kukurydzy 

Kukurydza nie jest wymagająca, jeśli chodzi o kwasowość gleby, ale potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Uprawa najlepiej udaje się na glebach o pH 5,5. W przypadku, gdy zawartość jest niższa należy wapnować glebę magnezem. Problem w uprawie kukurydzy stanowi okres przestawiania odżywiania się rośliny z ziarniaka na odżywianie jej przez młody system korzeniowy. W tym czasie występują problemy z pobieraniem fosforu. Najlepsze rozwiązanie to zapewnienie odpowiedniego pH oraz zbilansowane nawożenie kukurydzy. Na początku najważniejszy jest azot w ilości startowej ok. 30-40 kg, fosfor oraz cynk. Nawożenie startowe ma za zadanie dostarczyć te składniki pokarmowe, których roślina nie jest w stanie pobrać ze względu nanawożenie kukurydzy azot słabo rozwinięty system korzeniowy. Najważniejszy w nawożeniu jest azot, który jest głównym składnikiem plonotwórczym. Odpowiada za rozwój części nadziemnej rośliny. Jeśli go zabraknie, to młode rośliny zaczną żółknąc, przez co nastąpi zahamowanie ich wzrostu. 

Nawożenie kukurydzy w trakcie wegetacji jest istotne. W tym okresie kukurydza jest narażona na wpływ takich czynników stresowych, jak niskie temperatury, okresowe susze i mniejsza odporność na choroby. W celach zapobiegawczych warto zastosować nawozy o działaniu biostymulującym.

Mikroelementy w uprawie kukurydzy

Nawożenie kukurydzy powinno objąć również mikroelementy. Najważniejsze w uprawie kukurydzy jest cynk, fosfor oraz wapń. Cynk wpływa w początkowej fazie rozwoju na szybki rozwój systemu korzeniowego. Cynk razem z fosforem i wapniem  odpowiada za szybką rozbudowę systemu korzeniowego młodej siewki. W celu podania składników należy zastosować podsiewacz do nawozu granulowanego, który umieści odpowiednie składniki pokarmowe kilka centymetrów od kiełkującego nasionka. 

Sprawdź: Kukurydza dla kur ma korzystny wpływ na kolor żółtek jaj

wmodr.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023