O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-12-2021

Autor: Monika Faber

Nawożenie konopi – prawidłowy siew i pielęgnacja rośliny

Nawożenie konopi

Nawożenie konopi jest bardzo ważne, bowiem mają one duże wymagania nawozowe, jednak dobrze reagują np.na nawożenie obornikiem i kompostem.

Konopie włókniste (siewne, przemysłowe) były uprawiane w naszym od niepamiętnych czasów. Po latach przerwy w uprawie konopi siewnych w Polsce, od roku 2015, notuje się wzrost zainteresowania tą rośliną, co widoczne jest również we wzroście jej udziału w zasiewach. Spowodowane jest to między innymi wzrostem znaczenia proekologicznych trendów, jakim musiał ulec przemysł.

Nawożenie konopi – jak prawidłowo pielęgnować roślinę?

Nawożenie konopi jest istotnym zadaniem w prowadzeniu uprawy, bowiem konopie włókniste mają duże wymagania nawozowe, które uzależnione są od zawartości przyswajalnych składników w glebie. Rośliny z tego gatunku dobrze reagują na nawożenie obornikiem i kompostem. Przy obliczaniu dawki azotu należy zwrócić uwagę na przedplon. Zalecana dawka N wynosi 90- 120 kg i powinna być stosowana w dwóch etapach:

• 2/3 dawki podczas uprawek przedsiewnych,
• 1/3 dawki pogłównie, w początkowym okresie intensywnego wzrostu (druga połowa maja).

Wysiew drugiej dawki nawozów azotowych jest ostatnim zabiegiem agrotechnicznym w uprawie konopi. Zbyt wysoka dawka N przy intensywnych opadach może spowodować wyleganie roślin, a co za tym idzie duże utrudnienia w zbiorze oraz straty w plonie. Nawozy potasowe i fosforowe stosuje się w dawkach:

• P2 O5 : 70-100 kg/ha,
• K2 O: 150-180 kg/ha.

Należy je stosować pod orkę zimową lub wiosną, na dwa tygodnie przed siewem.

Odpowiednie pH gleby w uprawie konopi oscyluje w granicach 7,0-7,6. Przy pH 5,1-6,0 wskazane jest wapnowanie, a poniżej 5,0 – jest warunkiem koniecznym. Na glebach zakwaszonych zaleca się następujące dawki wapna:

• gleby cięższe: 15-20 q/ha CaO (pod podorywkę lub orkę zimową),
• gleby lżejsze: 20-25 q/ha CaO (wiosną).

Na plantacjach konopi należy stosować wyłącznie kwalifikowany materiał siewny. Termin siewu uzależniony jest od przebiegu warunków atmosferycznych wiosną i zazwyczaj powinien odbyć się tuż po wysiewie zbóż jarych, ale nie później niż w pierwszej połowie maja. Zbyt wczesny siew, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, może bowiem powodować porażenie roślin fuzariozami. Ważne jest, aby wysiew odbył się w ogrzaną, ale nie przesuszoną glebę. Optymalna temperatura, w której nasiona konopi kiełkują, to 8-10°C. Młode rośliny są w stanie znieść przymrozki do -7°C, ale długotrwałe chłody hamują ich rozwój. Głębokość siewu nasion powinna wynosić 3-4 cm, natomiast gęstość siewu jest uzależniona od przeznaczenia uprawy.

Przeznaczenie
uprawy

Ilość nasion
[kg/ha]

Rozstawa rzędów
[cm]

Plantacje nasienne

10-15

50 (min. 35)

Plantacje przemysłowe
dla celów włókienniczych

60-70

7,5-15 (opt. 11-12)

Plantacje przemysłowe
na biokompozyty i celulozę

30-40

7,5-15 (opt. 11-12)

 

Pielęgnacja, choroby i szkodniki konopi

Nawożenie konopi to nie jedyna kwestia pielęgnacyjna w kwestii tych roślin.nawozenie konopii Do bardzo korzystnych zabiegów pielęgnacyjnych na uprawach nasiennych możemy zaliczyć również spulchniającą uprawę międzyrzędową. Ważne w uprawie konopi jest także usuwanie z pola roślin męskich (płaskoni) oraz roślin nietypowych dla danej odmiany.

Konopie nie są podatne na choroby oraz szkodniki, a w przypadku porażenia, te nie występują w ilościach, które mogłyby mieć znaczący wpływ na ilość i jakość plonu. Dla uprawy konopi uprawianych w dobrej kulturze nie są również problemem chwasty, stąd też nie ma potrzeby stosowania herbicydów. Jedynym poważnym problemem, który możemy napotkać przy uprawie konopi to ptaki, dla których nasiona rośliny są wielkim przysmakiem i mogą one przyczynić się do obniżenia plonu nasion.

Warto dodać, że konopie same w sobie użyźniają glebę, naturalnie odchwaszczają ją. Zalecane jest jej sianie m.in. na polach, na których chcielibyśmy uprawiać kukurydzę. Ponieważ połowa wycinanych drzew wykorzystywana jest do produkcji papieru, konopie są idealną alternatywą dla ocalenia środowiska i biznesu papierniczego. Rosną one bardzo szybko i w dwa tygodnie potrafią urosnąć nawet o 75 cm.

Czytaj też: W szklarni między pomidorami uprawiał konopie

wmodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023