O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Nawadnianie czereśni – jak uzyskać najlepsze efekty?

Nawadnianie czereśni

Nawadnianie czereśni pod względem efektywności zależy od przebiegu pogody, siły wzrostu podkładki i potencjału plonotwórczego drzew. Im płycej zalegają korzenie tym drzewa są bardziej wrażliwe na niedobory opadów.

Nawadnianie czereśni może zwiększyć plon nawet o 30 procent

Drzewa czereśni szczepione na podkładkach słabo rosnących tworzą większą liczbę owoconośnych krótkopędów niż zaszczepione na podkładkach silnie rosnących. Dlatego ich owoce, szczególnie w warunkach niedostatecznego uwilgotnienia gleby mogą wykazywać tendencję do drobnienia. Nawadnianie czereśni może zwiększyć plon o o 15-30 procent. Największą zwyżkę plonu uzyskuje się w lata suche.

Czereśnia jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody w glebie, a szczególnie na zbyt wysoki poziom wody gruntowej. Nawet po stosunkowo krótkim okresie pełnego nasycenia przestworów glebowych wodą i braku dostępu powietrza, korzenie zaczynają zagniwać. Dla prawidłowego wzrostu czereśni ważne jest jednak zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby wiosną (w czasie silnego wzrostu pędów) i latem podczas wzrostu owoców. Susza wyraźnie ogranicza wielkość owoców co bezpośrednio przekłada się na ich cenę.

Owoce te mają mniejsze potrzeby wodne od innych gatunków drzew owocowych dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie czereśni. Udają się w rejonach, gdzie roczna suma opadów waha się od 500-600 mm. Pomiary prowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach wykazały, że pomimo stosunkowo wysokiego zagęszczenia aparatów szparkowych przypadających na jednostkę powierzchni liści ich transpiracja jest niższa nie tylko od transpiracji jabłoni, gruszy, śliwy, ale także wiśni.

Czytaj też: Zasady integrowanego nawadniania upraw na wszystkich etapach

Nawadnianie czereśni może się odbywać zarówno kropelkowym jak i podkoronowym opryskiem

Nawadnianie czereśni można stosować zarównoNawadnianie czeresni 02 poprzez kroplowy oprysk jak i minizraszanie podkoronowe. Wybór systemu nawodnieniowego zależy zarówno od jakości i ilości dostępnej wody, jak i możliwości inwestycyjnych gospodarstwa. Ze względu na większą rozstawę drzew do nawadniania czereśni z powodzeniem można stosować minizraszacze.

Należy jednak dobrać takie modele mini zraszaczy i odpowiednio je umiejscowić, aby uniknąć nasilenia chorób drewna i kory. Ze względu na długi okres uprawy zalecane jest stosowanie grubościennych linii kroplujących, o grubości ścianki od 0,9-1,2 mm. W zależności od składu mechanicznego gleby, w sadach czereśniowych poleca się rozstawę pomiędzy emiterami od 60 do 70 cm.

Dobre efekty daje stosowanie dwu linii kroplujących na rząd drzew. Pomiar wilgotności gleby powinien być prowadzony na głębokości 20-25 cm. Czujniki należy instalować w rzędach drzew w obszarze zwilżania gleby, w odległości 10-15 cm od emitera kroplowego.

cdr.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023