O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-05-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Opryski pomidorów – które naturalne metody są skuteczne?

Opryski pomidorów

Opryski pomidorów mogą zapobiegać i leczyć choroby, które dotykają zarówno dużych plantacji, jak i przydomowych hodowli. W obliczu coraz większego ograniczania dostępnych preparatów do walki z chorobami, warto zapoznać się z ekologicznymi sposobami na zabezpieczenie się przed inwazją chorobotwórczych patogenów.

Opryski pomidorów pomogą w walce z chorobami

Choroby pomidorów najczęściej powodowane są przez patogeny grzybowe, nie brak jednak także tych o podłożu bakteryjnym. Pomidory atakują tez często inne szkodniki. Jest wiele naturalnych metod walki, które możemy stosować przy mniejszych uprawach lub w przydomowej szklarni, możemy też stosować je pomocniczo przy większym areale.


Zobacz także: Kradł ule kolegom po fachu! Fanatyk miodu zatrzymany 

kradł ule

Najłatwiejszą i najbardziej skuteczną metodą są naturalne opryski pomidorów – nie musimy się też w tym wypadku obawiać, że zaszkodzimy naszym uprawom zbyt intensywnym opryskiwaniem.

Opryski pomidorów – czosnek to świetny oręż do walki

Opryski pomidorów na bazie czosnku mogą być pomocne przy zwalczaniu chorób bakteryjnych, grzybowych, ale sprawdzą się także w przypadku inwazji szkodników takich jak mszyce. Możemy stosować je zarówno zapobiegawczo, jak i w przypadku gdy nasze pomidory zostaną już zaatakowane. Stosujemy do tego miksturę stworzoną ze zgniecionego czosnku zalanego wodą. Aby płyn miał szanse zadziałać, najlepiej odstawić go na około dobę. Dłuższy czas może spowodować, że się zepsuje i straci swoje właściwości – oczywiście najpotężniejszą wadą tego naturalnego preparatu jest to, że nie można go zbyt długo przechowywać. Na przemysłową skalę wyciąg z czosnku bywa jednak używany jako dodatek do preparatów chemicznych stosowanych przeciwko chorobom.

Opryski pomidorów – skrzyp zadziała także jako nawóz

Skrzyp polny jest bogaty w wiele mikroelementów,opryski pomidorów wśród których znajdziemy potas, czy magnez. W kontekście zapobiegania chorobom ważne jest jednak to, że zawiera bardzo duże ilości kwasu krzemowego. Dzięki niemu rośliny są bardziej odporne na ataki patogenów grzybowych. Wyciąg ze skrzypu, podobnie jak ten z czosnku, jest składnikiem preparatów przeciwgrzybowych, niestety naturalny oprysk z ziela skrzypu nie poradzi sobie w przypadku, gdy roślina jest już porażona – stosujemy go więc tylko zapobiegawczo.

Opryski pomidorów – drożdże w walce z grzybami?

Ostatni z przedstawionych oprysków to ten zawierający zwykłe drożdże. Jest to o tyle ciekawe, że drożdże to przecież także grzyby. Na jakiej więc zasadzie działają opryski pomidorów na ich bazie? Drożdże są grzybami, które nie stanowią dla roślin jakiegokolwiek zagrożenia, natomiast dzięki temu, że na nich bytują, stanowią konkurencję dla tych chorobotwórczych – mają one wtedy mniejsze szanse na zainfekowanie upraw. Warto więc postawić na ten naturalny sposób, zwłaszcza że w Polsce nie są popularne preparaty z dodatkiem drożdży, natomiast sam mechanizm wykorzystywania konkurencyjności między grzybami jest wykorzystywany w przemysłowych środkach ochrony roślin.

muratordom.pl/poradnikogrodniczy.pl/mobot.org/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023