O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-06-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Mszyce – jeden z najmniejszych szkodników żerujących na roślinach

Mszyce

Mszyce są najpopularniejszym szkodnikiem roślin. Atakują kwiaty balkonowe i uprawy w ogrodzie. Są małe, ale bardzo inwazyjne. Atakują niemalże każdą roślinę. Wysysają z niej soki oraz wydzielając spadź – lepiącą substancje przyciągają wiele chorób i mrówki. Domowy sposoby zwalczania – opryski z wywaru z cebuli i czosnku nie zawsze są wystarczające, dlatego należy zastosować dedykowane preparaty chemiczne.

Mszyce – charakterystyka

Szkodniki te należą do rodziny pluskwiaków. Są małych rozmiarów, zwykle około 2-5 mm, ale sieją duże spustoszenie na zdrowiu osobników, które atakują. Występują zarówno w przydomowych ogródkach, jak i roślinach wewnątrz domu. Mszyce atakują niemal każdą roślinę uszkadzając ją i przenosząc na nią wiele chorób. Gatunki owadów różnią się od siebie wielkością i barwą. Posiadają miękkie ciało i spiczasty ogon. Szkodniki te porozumiewają się między sobą poprzez wydzielanie feromonów, które informują pozostałe osobniki o ewentualnym zagrożeniu. Owady te nie tylko wpływają negatywnie na wzrost i rozwój rośliny, ale ponad to przenoszą wiele chorób, tj, grzyb sadzakowy, szara pleśń.. Najczęściej występujące mszyce w Polsce, to: jabłoniowe, jabłoniowo-babkowa, buraczana, różano-szczecinowa, wejmutkowo-porzeczkowa, kapuścianka, pelargoniowa. Ich nazwa mylnie sugeruję, że atakują tylko dany rodzaj uprawy.

Czytaj także: Susza wciąż groźna – rezerwy wody nie odbudowały się wszędzie

Mszyce – objawy występowania

Mszyce nie mają ulubionych roślin, które atakują.mszyce mlode Znaleźć je można na drzewach i krzewach iglastych, liściastych, ozdobnych, uprawach oraz warzywach. Mszyce występują koloniami zaczynając od wierzchołka rośliny. Na dany sezon wydawanych jest od kilku do kilkunastu pokoleń, gdzie w każdym jest kilkadziesiąt pokoleń. Wypijając soki odżywcze z roślin wydzielają spadź / rosę miodową, tj. lepką substancję powstającą z odchodów pozostawianą na roślinach. Wydzielina ta jest słodka, dlatego przyciąga mrówki, które korzystając z niej chronią mszycę przed drapieżnikami. Szkodniki te wpływają na wstrzymanie procesu wzrostu, przebarwienia oraz uschnięcie zaatakowanej rośliny. Owady te najczęściej żerują na młodych, soczystych pędach wierzchołkowych, a także na młodych kwiatostanach, pąkach i liściach. Ponadto niektóre gatunki potrafią występować na szyjce korzeniowej oraz na samym korzeniu.

Mszyce – jak je zwalczać

Owady te rozmnażają się bardzo szybko, dlatego też przy zauważeniu ich pierwszych objawów należy niezwłocznie przystąpić do procesu zwalczania ich. Szkodniki te przenoszą się z jednych roślin na drugie nawet w okolicy sąsiedztwa, dlatego też bardzo ważne jest rozmieszczenie upraw w ogródku. Należy również zadbać o systematyczne oczyszczanie gleby z chwastów, które stanowią pożywkę dla owych owadów. Jednym z domowych sposób zmniejszenia ilości mszyc jest sadzenie wokół roślin uwielbianych przez nie takich, które one nie lubią, np. czosnek. Co więcej rośliny miododajne przyciągają owady, które żywią się owymi szkodnika przez co zmniejszają ich liczebność. Jeżeli wystąpi u nas silna inwazja szkodników, domowe sposoby i opryski z wywaru z czosnku i cebuli, nie będą wystarczające. W takiej sytuacji należy sięgnąć po sprawdzone i dedykowane środki chemiczne. Podstawową zasadą przy ich użyciu jest wykonywanie oprysków nocą, kiedy to aktywność takich owadów, jak np. pszczół jest zmniejszona.

swiatrolnika.info 2023