O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Mszyce – szkodniki wielu upraw?

mszyce

Mszyce to jedne z najczęściej pojawiających się szkodników na roślinach ozdobnych, drzewach owocowych i warzywach.

Mszyce szybko opanowują uprawę, dlatego też ich zwalczanie powinno być przeprowadzone bardzo szybko, po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości. Bez skutecznego zabiegu ich żerowanie wpływa niekorzystanie na kondycję roślin – obniża plon oraz wartości estetyczne roślin. Dodatkowo wytwarzana przez mszyce spadź jest pożywką dla grzybów Mszyce ze względu na sposób żerowania są również wektorem chorób wirusowych. Jednym z ważnych elementów ograniczania rozprzestrzeniania chorób powodowanych przez wirusy jest skuteczne zwalczanie mszyc. Dotyczy to głównie upraw zbóż ozimych, ziemniaka, warzyw oraz coraz częściej rzepaku ozimego. Jak więc rozpoznać mszycę i ją zwalczyć? Kiedy najlepiej wykonać opryski i jakich preparatów do tego użyć?

Jak rozpoznać mszycę i czym ona jest?

Mszyca to niewielki owad o długości zwykle 1-2 mm. Posiada wydłużony i cienki tułów oraz duże odnóża. Mszyce mogą posiadać różne barwy, od białej do czarnej, ponadto istnieją osobniki uskrzydlone oraz bez skrzydeł. W zależności od gatunku mszycy, preferują one nieco inne rośliny do żerowania. Nazwa gatunkowa mszyc bardzo często pochodzi od nazwy gatunku rośliny uprawnej, na którym głównie żeruje. W Polsce jest ponad 700 gatunków mszyc – tylko niewielka część ma znacznie gospodarcze w uprawach polowych, sadownictwie i warzywnictwie

Mszyce rozmnażają się w niezwykle szybkim tempie tworząc kolejne kolonie najczęściej po spodniej stronie liści oraz na innych częściach roślin. Ich rozwojowi sprzyja ciepła i wilgotna pogoda.

Ze względu na niskie wymagania względem środowiska bytowania mogą żerować na drzewach owocowych, krzewach, roślinach doniczkowych, roślinach uprawnych czy nawet chwastach.

Na drzewach owocowych w zależności od ich gatunku może pojawić się: mszyca jabłoniowo-zbożowa, mszyca jabłoniowo-babkowa, mszyca brzoskwiniowa, mszyca jabłoniowa, mszyca jabłoniowo-zbożowa, mszyca śliwowo-trzcinowa, mszyca wiśniowa bawełnica korówka oraz mszyca zielona.

mszyce

Co powodują mszyce?

Jak rozpoznać objawy żerowania mszyc? W pierwszym objawem obecności kolonii mszyc jest spadek turgoru części rośliny w wyniku wysysania soków. Żerowanie widoczne jest w postaci jaśniejszych przebarwień. Pędy stają się skarłowaciałe, a liście deformują się i skręcają.

Zjawisko to jest szczególnie widoczne przy masowym ich wystąpieniu. W wyniku osłabienia rośliny możemy zaobserwować zahamowanie wzrostu i spadek poziomu plonowania.
Miejsce żerowania mszyc jest również oknem do infekcji grzybami patogenicznymi, a na wydzielinie mszyc rozwijają się często tzw. grzyby sadzakowe.

Kolejna pośrednia szkodliwość mszyc dla upraw to przenoszenie chorób wirusowych – są one szczególnie uciążliwe, ponieważ nie mogą być zwalczane przy pomocy fungicydów.
Objawy żerowania mszyc na drzewach owocowych są łatwe do rozpoznania, ale znacznie trudniej jest się ich pozbyć.

mszyce

Kiedy pojawiają się mszyce w sadach jabłoniowych?

Mszyce w mogą pojawiać w sadach jabłoniowych na przełomie marca i kwietnia – wówczas też należy rozpocząć monitoring, aby w odpowiednim czasie wykonać zabieg insektycydowy. Na jabłoni możemy spotkać kilka gatunków: mszycę jabłoniową, mszycę jabłoniowo-zbożową, mszycę jabłoniowo-babkową, bawełnicę korówkę.

Zwykle w ciągu sezonu wegetacyjnego rozwija się od kliku do kilkunastu pokoleń, dlatego też uprawy jabłoni narażone są na presję mszyc praktycznie przez cały okres wegetacji. Dlatego też niezbędne jest prowadzenie ciągłego monitoringu od wczesnej wiosny.

Zwalczanie mszyc

Ze względu na konieczność wykonania kilku zabiegów insektycydowych w kierunku zwalczania mszyc rekomendowane jest przyjęcie określonej strategii. Powinna ona zakładać rotację mechanizmami działania substancji czynnych zawartych w insektycydach. Takie działanie ograniczy do minimum ryzyko powstawania zjawiska odporności szkodników na konkretną substancję czynną lub mechanizm działania.

Może Cię zainteresować ten artykuł: https://proagri.com/insektycydy-czym-sa-srodki-owadobojcze-i-jak-je-stosowac/

Jednym z produktów, który bardzo dobrze wpisuje się w ochronę sadów jabłoniowych przed mszycami jest insektycyd od producenta środków ochrony roślin ProAgri – TopGun 050 CS. Preparat owadobójczy zawierają znaną i cenioną substancję czynną z grupy pyretrioidów. Efekt działania insektycydy TopGun 050 CS widoczny jest bezpośrednio po zabiegu.
 

swiatrolnika.info 2023