PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Monokultura degraduje gleby. Sposoby na łagodzenie skutków

Monokultura degraduje gleby. Sposoby na łagodzenie skutków

Autor: Emilia Gromczak 2021-10-16 13:25:02
Monokultura

Monokultura polega na wieloletnim uprawianiu na tym samym obszarze roślin jednego gatunku. Taki system prowadzi do zwiększenia porażenia roślin przez choroby i degradacji gleby. Jedną z metod łagodzenia skutków monokultury jest urozmaicenie gatunków roślin na danym stanowisku.

Wzrost porażenia roślin i degradacja gleby 

Monokultura to wieloletnia uprawa jednego gatunku roślin na tym samym obszarze. Najczęściej w monokulturze uprawiane są: pszenica, żyto, jęczmień i kukurydza na ziarno. Niestety,monokultura skutki skutki takiego modelu uprawy są poważne. Powoduje zwiększenie porażenia roślin przez takie choroby, jak śnieć cuchnącą i  pleśń śniegową. Prowadzi również do degradacji gleby.  W prawidłowym zmianowaniu udział zbóż powinien wynosić ok. 60%. Natomiast udział roślin bobowatych i strączkowych nie powinien przekraczać 20%, koniczyny z trawami 25%, a ziemniaków i buraków 25%. Jednak jest to w praktyce rzadko spotykane. W Polsce z roku na rok obserwuje się w zasiewach wzrost udziału zbóż oraz zwiększenie udziału rzepaku.

Monokultura – sposoby na łagodzenie jej skutków

Jedną z metod łagodzenia skutków monokultury jest urozmaicenie gatunków roślin na danym stanowisku. Wprowadzenie do uprawy co najmniej na jeden rok poplonów, międzyplonów i wsiewek poplonowych, szczególnie w przypadku pszenicy ozimej, jęczmienia oraz pszenżyta, zawsze poprawia stanowisko i przeciwdziała zmęczeniu gleby. Kolejnym sposobem jest przyoranie słomy lub nawożenie obornikiem/gnojowicom. Przyoranie słomy jest zbiegiem poprawiającym żyzność gleby, zwłaszcza w gospodarstwach bez zwierząt. Słoma zawiera wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Największą wartością nawozową charakteryzuje się słoma jęczmienia i owsa. Najlepsze rezultaty, w postaci poprawienia stanowiska podobnego do przyorania roślin, daje przyoranie słomy na glebach lekkich. Natomiast na glebach cięższych i nadmiernie wilgotnych, nawożenie słomą może spowodować straty azotu glebowego. Niestety, korzyści z przyorania słomy ujawniają się dopiero po kilku latach od tego zabiegu. Dzięki procesom mikrobiologicznym zachodzącym w glebie, poprawiają się jej właściwości fizyczne i chemiczne oraz zwiększa się zawartość próchnicy. 

Sprawdź inne: Ubezpieczenia upraw z dopłatą. Gdzie znaleźć wiele ofert w jednym miejscu?

modr.mazowsze.pl/fot.pixabay.com