O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Minikiwi – uprawa tego owocu staje się niezwykle trendy!

minikiwi

Minikiwi to jeden z owoców bogatych w składniki odżywcze, który od lat uprawiany jest na polskich ziemiach. Minikiwi to mniejsza odmiana normalnego kiwi, która wykazuje ogromne działanie prozdrowotne. Ta roślina staje się coraz bardziej popularna wśród konsumentów, ale i hodowców.

Minikiwi – działanie prozdrowotne owoców

Minikiwi to owoce rośliny aktinidii ostrolistnej, której właściwości i przede wszystkim wartości odżywcze od dawna znane są w krajach dalekiej Azji. Jest ono cenione jest za działanie wspomagające ochronę układu sercowo-naczyniowego i pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Owoc ten jest także naturalnym regulatorem funkcjonowania układu pokarmowego. Zawiera aż 20 różnych substancji korzystnie wpływających na stan zdrowia. Główne z nich to przede wszystkim witamina C, witamina E, luteina, potas, witaminy z grupy B czy błonnik. Owoc wspomaga trawienie, dzięki zawartości enzymów trawiennych. Jest doskonałym dodatkiem do diety, z rodziny owoców jagodowych, który pomaga wzmocnić system immunologiczny i wydolność organizmu, szczególnie w okresie jesiennym.

Polska ma superowoce, a dzięki minikiwi mamy je do października. Truskawki, maliny, jagoda kamczacka, czarna porzeczka, borówka wysoka, aronia, jeżyny, agrest i do tego minikiwi. Cieszy, że mamy naukowców i plantatorów, którzy potrafią współpracować i wprowadzać do uprawy nowe gatunki. Pierwszy sukces tego super owocu to właśnie modelowy debiut „od nauki do praktyki". Jako Ministerstwo wspieramy bardzo potrzebne inicjatywy konsolidujące podaż. W tym przypadku kampania „Czas na polskie superowoce!” połączyła plantatorów wokół codziennej konsumpcji naszych superowoców. Niech zatem jak najszybciej trafią do konsumentów

– stwierdził dr Ryszard Zarudzki, były Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.minikiwi

Polski superowoc – minikiwi

Sezon na minikiwi dopiero nadejdzie, zazwyczaj zaczyna się od końca sierpnia i kończy około połowy listopada. Problemem, który może pokrzyżować szyki rolnikom są majowe przymrozki, ponieważ krzewy zaczynają bardzo szybko wzrastać.

Mamy oto kolejny świeży, sezonowy, polski superowoc. Bogate źródło witamin, minerałów i antyoksydantów. Od maja, już w tym momencie do października, możemy codziennie konsumować świeże, sezonowe, polskie superowoce. Gorąco polecam. 80% chorób fundujemy sobie sami, a to warzywa i owoce powinny być podstawą naszej diety. Powinniśmy je jeść co najmniej 5 razy dziennie. Trzymam kciuki za polskie MiniKiwi. Na zdrowie!

– twierdzi prof. Jarosław Jan Pinkas

Polacy, szczególnie dzieci, tym chętniej sięgają po ten superowoc, ponieważ nie wymaga obierania ani krojenia, co sprawia, że jest idealną a przy tym bardzo zdrową przekąską. Należy jednak pamiętać, że minikiwi to owoc klimakteryczny, co oznacza, że należy chwilę odczekać zanim wystarczająco dojrzeje – idealnie dojrzały owoc nie powinien być bardzo miękki, ani zbyt twardy.

Odmiany minikiwi

W czasie sezonu na na polskim rynku najczęściej można spróbować trzech głównych odmian – „Weiki”, „Geneva”’ i „Bango”. Ostatnia odmiana została po raz pierwszy wyhodowana w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Owoc na polskim rynku pojawił się już kilka lat temu, jednak z roku na rok jest coraz bardziej popularny wśród konsumentów.

Owoce minikiwi przebierają różny kształt i kolor – od okrągłych do nieco wydłużonych i od zielonej barwy, lekko zarumienionej do całkiem czerwonej. Kolor miąższu również może przybierać różne barwy, może być czerwony lub zielony. Minikiwi w przeciwieństwie do zwykłego kiwi, zazwyczaj osiąga rozmiar dorodnego winogrona. Od kiwi różni się również tym, że skórka tego owocu jest jadalna. Ich smak jest zbliżony do kiwi jednak wyróżniają się dużo większą aromatycznością. Można go przechowywać w lodówce nawet do dwóch tygodni – czas przechowywania na szczęście nie wpływa na walory smakowe ani składniki odżywcze owocu.

MiniKiwi możemy jeść w całości ze skórką, nie musimy go obierać. To jego pierwsza duża zaleta. Owoc jest mały, czyli łatwy w spożyciu, jak wiele znanych owoców jagodowych. Największą zaletą tego owocu jest jego skład i właściwości prozdrowotne. W tym małym owocu jest pod 20 różnych związków biologicznie aktywnych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jedzenie MiniKiwi właśnie w tym momencie, w którym on się pojawia, w okresie słoty jesiennej, uodparnia nas na niepogodę

– zapewniał prof. Piotr Latocha, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów tego owocu.

Czytaj także: Wsparcie dla rolnictwa. Ważne słowa prezydenta Andrzeja Dudy

Polskiesuperowoce/AO/fot. wikipedia/ Hiperpinguino, CC BY-SA 3.0/Sten CC BY-SA 3.0

 

swiatrolnika.info 2023