O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Materiał szkółkarski – oznakowanie elitarny, kwalifikowany oraz CAC

Materiał szkółkarski

Materiał szkółkarski oraz jego oznakowanie jest podstawowym i szczegółowym źródłem informacji o tym materiale, a także podstawą do reklamacji. Już sam kolor urzędowej etykiety powinien sygnalizować kupującemu z jakiego rodzaju kategorią materiału ma do czynienia.

Materiał szkółkarski – oznakowanie roślin sadowniczych

Wprowadzany do obrotu materiał szkółkarski roślin sadowniczych kategorii elitarny lub kwalifikowany zaopatrzony jest w urzędową etykietę, zawierającą również paszport roślin, która w widoczny sposób umieszczona jest na roślinach lub częściach roślin lub na opakowaniu, wiązce lub pojemniku.

Dla materiału w kategorii elitarny w stopniu przedbazowy (PB) i bazowy (B) jest to etykieta w kolorze białym z fioletowym ukośnym paskiem, w kategorii kwalifikowany (C) kolor niebieski. Informacje znajdujące się na urzędowej etykiecie to między innymi unikalny numer dostawcy w ewidencji prowadzonej przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, oznaczenie kraju pochodzenia, nazwa gatunku w języku polskim i łacińskim, nazwa odmiany, podkładki, kategoria lub stopień kwalifikacji, rok dokonania oceny, ilość i wiek, numer etykiety.

Materiał szkółkarski – kategorie i dokumentacja

Materiał szkółkarski kategorii elitarny lub kategoriiMaterial szkolkarski 02 kwalifikowany wprowadzany lub znajdujący się w obrocie składający się z różnych odmian lub rodzajów materiału w tych kategoriach zaopatruje się w szkółkarski dokument towarzyszący.

Do wprowadzonego do obrotu materiału szkółkarskiego CAC dostawca dołącza informację, zwaną szkółkarskim dokumentem dostawcy. Jeżeli szkółkarski dokument dostawcy umieszczany jest bezpośrednio na materiale CAC to w takim przypadku może mieć formę etykiety w kolorze żółtym. Do materiału szkółkarskiego CAC dołącza się także paszport roślin.

Kolory urzędowych etykiet dla poszczególnych kategorii i stopni kwalifikacji materiału szkółkarskiego, szczegółowe informacje jakie znajdują się na etykiecie urzędowej oraz szkółkarskim dokumencie towarzyszącym, a także treść informacji zamieszczanych na szkółkarskim dokumencie dostawcy są określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 1 kwietnia 2020 roku (poz. 620).

Czytaj też: Konopie w Polsce rosną w siłę! Rolnicy chcą je uprawiać! Jest raport!

Materiał szkółkarski – kategoria CAC

Materiał szkółkarski CAC czyli Conformitas Agraria Communitatis to jedna z kategorii materiału uzyskiwanego przez polskich dostawców sadowniczych. Drugą kategorią jest materiał kwalifikowany. Zarówno dostawcy jak i nabywcy mają możliwość wolnego wyboru, gdyż obie rośliny obu kategorii są rozmnażane jednocześnie.
Rośliny należące do kategorii CAC charakteryzuje odpowiednia czystość gatunkowa i odmianowa oraz właściwy wygląd gatunku i odmiany. Nie może posiadać jakichkolwiek objawów uszkodzeń fizycznych, mechanicznych lub chemicznych. Oprócz tego powinny być wolne od jakichkolwiek wad będących wynikiem rozmnażania, obniżających ich jakość i przydatność. Materiał należy przygotować w postaci jednorodnych partii, a w przypadku ich łączenia należy zachować dane dotyczące składu i pochodzenia poszczególnych składników.

Bardzo ważne są także zalecenia fitosanitarne, czyli materiał powinien być wolny od organizmów kwarantannowych, patogenów, chorób czy innych organizmów nagatywnie wpływających na poziom jego jakości. Przynajmniej raz do roku w danym cyklu produkcyjnym przeprowadzana jest kontrola podczas której wojewódzki inspektor ochrony roślin sprawdza materiał szkółkarski pod kątem wymagań właściwych kategorii CAC.

piorin.gov.pl/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023