O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-07-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Maruna bezwonna – uroczy kwiat który może zagrozić uprawom

Maruna bezwonna

Maruna bezwonna może osłabić rośliny uprawne. Potrzebuje ona do wzrostu dużej ilości soli mineralnych i wody z gleby, które odbierane są innym rosnącym roślinom. Jak więc zabezpieczyć się przed niszczycielską siłą maruny?

Maruna bezwonna – krótka charakterystyka

Roślina ta jest popularna na całym świecie, także w Polsce. Nie jest jednak znane jej pierwotne pochodzenie. W naszym kraju znana od XV wieku, zasiedla wyłącznie rejony antropogeniczne, czyli te przekształcone wskutek działalności człowieka. Maruna bezwonna znana jest także pod nazwą maruna nadmorska i jest rośliną z gatunku astrowatych. Kwitnienie występuje od czerwca do września, czasami może do niego dojść także w październiku. Roślina wytwarza bardzo wiele lekkich nasion, które z łatwością są transportowane na przykład przez wiatr, dlatego łatwo przenosi się ona na nowe tereny.

czytaj także: Sporek polny – jednego z jego podgatunków już w Polsce nie zobaczymy

Maruna bezwonna – nie myl z rumiankiem!

Kwiaty tej rośliny niemal do złudzenia przypominają kwiaty rumianku pospolitego,maruna bezwonna kwiat jest jednak jeden prosty sposób, aby te rośliny odróżnić. Maruna bezwonna, jak sama nazwa bowiem wskazuje, nie wydziela charakterystycznego aromatu jaki roztacza wokół siebie rumianek. Roślina ta różni się od rumianku jeszcze jedną, zasadniczą właściwością – jest nieużyteczna w lecznictwie, podczas gdy pachnący rumianek słynie z tych walorów i jest często w tym celu uprawiany. To właśnie w dużej mierze dzięki zawartości olejków eterycznych rumianek pospolity nie tylko wydziela intensywny aromat, ale także ma dzięki nim właściwości lecznicze. Maruna bezwonna jest ich pozbawiona.

Maruna bezwonna może obniżyć Twój plon

W związku ze swoją nieprzydatnością, a także powszechnością występowania i odbieraniem składników odżywczych innym roślinom (także tym uprawnym, jak zboża, rzepak, burak czy kukurydza) uważany jest za groźny chwast. Należy więc solidnie przyłożyć się do zapobiegania jego pojawieniu się na polach uprawnych. Jest to o ile łatwe, że nie wymaga jakichś szczególnych zabiegów, a jedyne systematyczności i zaangażowania. Nasiona, jak wspomniane wcześniej, wytwarzane są przez roślinę w bardzo dużej ilości, mają dodatkowo wyjątkową zdolność do przetrwania w niesprzyjających warunkach, takich jak mróz, czy nawet przewód pokarmowy zwierząt.

Konieczne jest więc zapobieganie przenoszeniu się nasion poprzez likwidowanie pojawiających się kiełkujących siewek. Nie trzeba dodawać tego, że dorosłe rośliny należy również bezwzględnie usuwać. Ze względu na swoją zdolność do przenoszenia nasion, rośliny należy usunąć także z terenów przylegających do upraw. Ostatecznie możemy skorzystać z chemicznych środków, które są skuteczne i popularne w wielu preparatach chwastobójczych.

mobot.org/blog.cheminova.pl/ fot. wikimedia (Bjoertvedt, CC BY-SA 3.0, Rolf Engstrand, CC BY 2.5)

swiatrolnika.info 2023