PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Mango – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Mango – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-05-18 05:00:00
Mango

Europejski rynek mango przedstawia zróżnicowany obraz, ponieważ wielu importerów przechodzi z jednego miejsca pochodzenia na drugie. Niektóre rynki, takie jak Holandia i Belgia, borykają się z niskimi cenami rynkowymi, podczas gdy Niemcy doświadczają wysokich cen.

Mango – spadek cen we Włoszech spowodowany niską konsumpcją

Konsumpcja mango we Włoszech jest obecnie szczególnie wysoka. Rynek importowanych owoców drogą lotniczą jest regularny, natomiast rynek importowanych drogą morską załamał się. Operator hurtowni na północy Włoch podaje, że w tej chwili sprowadzane są drogą lotniczą owoce z Brazylii:

Jest też produkt z Wybrzeża Kości Słoniowej, również importowany drogą lotniczą, który sięga nawet 7 euro za kilogram i jest dobrej jakości. Mango importowane statkiem z Ameryki Południowej kosztują mniej, około 1,20-1,50 euro za kilogram i są przeznaczone głównie do dla handlowców zwracających uwagę na cenę. Aby otrzymać produkt najwyższej jakości, będziemy musieli poczekać 2-3 miesiące, kiedy to mali włoscy i hiszpańscy producenci zaczną produkować. Produkt, który jest również korzystny pod względem logistycznym.

Hurtownik z Mediolanu dodaje:

Produkt brazylijski, z odmianami Tommy Atkins i Palmer, obecny jest we Włoszech 12 miesięcy w roku. Z Peru i Wybrzeża Kości Słoniowej pozyskujemy głównie odmianę Kent, która zyskuje na popularności we Włoszech. w ciągu ostatnich kilku tygodni, w przeciwieństwie do zeszłego roku w tym samym czasie, włoski rynek został wypełniony importowanymi owocami drogą morską, co spowodowało ogólny spadek cen (7 euro za 4-kilogramowe pudełko w porównaniu do 10-11 euro w 2020 roku). Owoce importowane drogą lotniczą kosztują około 45 euro za pudełko o wadze 5,5-6 kilogramów, przy czym produkt ma odpowiednią dojrzałość. Ze względu na wysoką cenę tylko najbardziej prestiżowi sprzedawcy we Włoszech umieszczają go na półkach.

Inny operator z północnych Włoch potwierdza rozpoczęcie sezonu dla mango Kent z Wybrzeża Kości Słoniowej drogą powietrzną i morską:

Sezon potrwa około miesiąca, czekając na meksykański produkt, a następnie będziemy kontynuować dostawy z Izraela Jeśli około trzy tygodnie temu produkt z Wybrzeża Kości Słoniowej kosztował 6,50-7,50 euro, obecnie za tę odmianę płaci się 5,00 euro za kilogram. Dotyczy to wszystkich odmian i pochodzenia morskiego: nawet Keitt z Santo Domingo, który ma się rozpocząć, lub brazylijski produkt, wykazują spadające ceny, ponieważ dalej zalewają rynki.

Ponadto coraz większe znaczenie zyskują świeżo pokrojone mango, które przybywają do Włoch w postaci gotowej do spożycia.

Mango – trudna sytuacja na holenderskim rynku

W tym tygodniu ostatnie mango opuściłoMango 025 Wybrzeże Kości Słoniowej. Deszcz, który wystąpił na początku zeszłego tygodnia, przedwcześnie zakończył dostawy. Zapewnia to między innymi owoce bardziej niestabilne pod względem dojrzewania, w wyniku czego na rynku jest zbyt dużo owoców dojrzałych. Chociaż przez ostatnie dwa tygodnie w Niemczech nie planowano żadnych promocji w supermarketach, regularne programy skierowane do supermarketów są kontynuowane.

Holenderski importer zauważył presję na rynku wśród tradycyjnych importerów bez programów, którzy nie wiedzą, gdzie pozbyć się swoich mango. Ceny na wolnym rynku spadły zatem o 40 procent. Więcej promocji planowanych jest pod koniec przyszłego tygodnia i oczekuje się, że zwiększą sprzedaż.

Czytaj też: Winogrona ekologiczne – pierwsze zbiory w Europie już za 10 dni

Mango – stabilne ceny po okresie spadków w Belgii

Sezon na peruwiańskie odmiany dobiegł końca, a na Wybrzeżu Kości Słoniowej w pełni. Wybrzeże Kości Słoniowej zaczęło się dwa tygodnie wcześniej, ale Peru również trwało dłużej niż zwykle Oba kraje miały dużą podaż w dużych rozmiarach, a mianowicie w rozmiarach 6 i 7. Jednak nie wszyscy detaliści kupują duże rozmiary, co wywiera jeszcze większą presję na ceny. Po znacznym spadku ceny są obecnie ponownie nieco stabilne – mówi belgijski importer.

Sezon na Wybrzeżu Kości Słoniowej trwa do końca maja / początku czerwca. Jakość mango jest dobra. Po sezonie pojawią się kraje Afryki Zachodniej. Według belgijskiego importera popyt na te owoce utrzymuje się przez cały rok.

Mango – afrykański sezon w Niemczech jest obecnie na pełnych obrotach

Rynek mango w Niemczech przeszedł trudne sezonowe przejście z Peru na Wybrzeże Kości Słoniowej. Ostatnie wolumeny z Peru były sprzedawane pod koniec kwietnia, towary z Wybrzeża Kości Słoniowej były początkowo dostępne w ograniczonych ilościach.

Obecnie na różnych rynkach hurtowych podaż jest wciąż zbyt mała, więc ceny są zawyżone. Jednocześnie popyt na egzotyczne wyroby w handlu hurtowym od miesięcy utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie ze względu na zamykanie gastronomii. Teraz, gdy wydaje się, że pierwsze złagodzenie jest w drodze, podejrzewa się, że może się to zmienić w krótkim okresie.

freshplaza.com/fot.Publicdomainpictures/Pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Starannie dobrane odmiany rzepaku wpływają na sukces upraw


Autor: Emilia Gromczak

Silnie trujący chwast to nie tylko Barszcz Sosnowskiego. Jest ich więcej


Autor: Magdalena Podgórska

Nielegalne środki ochrony roślin to nadal problem


BULT SMOGOWICZE