O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Łubin na poplon – roślina dająca wiele korzyści ogrodom

Lubin na poplon

Łubin na poplon w ogrodzie to dobry pomysł. Poplony w naszych przydomowych ogrodach i na działkach spełniają wiele ważnych funkcji. Łupin nadaje się do uprawy na każdym stanowisku. Oprócz właściwości poplonowych możemy go wykorzystać  w ogrodzie  jako gatunek ozdobny. Uprawie łubinu sprzyjają stanowiska dobrze nasłonecznione lub częściowo zacienione i dość wilgotne podłoże.

Łubin – roślina z rodziny bobowatych

Łubin na poplon to niezwykle ważna roślina, której uprawa zapewnia wiele korzyści naszym ogrodom. Ta roślina z rodziny bobowatych może dorastać do wysokości 80 cm. W uprawie na nawozy zielone najczęściej uprawiamy łubin żółty oraz łubin wąskolistny. Łubin na poplon nadaje się do uprawy na każdym stanowisku. Oprócz właściwości poplonowych łubin w ogrodzie możemy również wykorzystać jako gatunek ozdobny.

Łubin na poplonlubin na poplon

Dzięki krótkiemu okresowi wegetacji poplony w ogrodzie w niedługim czasie mogą wytworzyć cenną masę na zielony nawóz. Łubin na poplon to niezwykle ważna roślina, która może dać wiele korzyści ogrodom.  Zwiększa zawartość azotu w podłożu. Dostarczając azot do podłoża, w znacznym stopniu poprawia plonowanie roślin następczych. Ponadto uprawa łubinu pomaga w tworzeniu struktury gruzełkowatej gleby oraz zapewnia ochronę podłoża przed wysuszeniem oraz przed obfitymi opadami. Dodatkowo łubin hamuje wzrost i rozwój chwastów, a jego rozbudowany system korzeniowy przyczynia się do spulchnienia gleby oraz sprzyja wydobywaniu składników odżywczych z głębszych warstw podłoża i ich przetwarzaniu. Uprawie sprzyjają stanowiska dobrze nasłonecznione lub częściowo zacienione i dość wilgotne podłoże.

Zobacz: Największa dynia na świecie pochodzi z Włoch i waży ponad tonę!

Kiedy siać łubin na poplon?

Łubin wysiany na początku sierpnia będzie udany pod warunkiem szybkich wschodów, co możliwe będzie przy odpowiednio wilgotnym podłożu. Przy sierpniowym terminie najlepiej wysiewać szybkorosnące odmiany łubinu, które mają zdolność do wytwarzania dużej ilości zielonej masy w stosunkowo krótkim czasie. Nasiona należy wysiać na głębokość od 1 do 3 cm. Odmiany łubinu wąskolistnego i żółtego w zagęszczeniu od 90 do 100 nasion na każdy m2.

lovenatura.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023