O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-01-2022

Autor: Monika Faber

Lubczyk ogrodowy, czyli idealny dodatek do zup i sosów w Twojej kuchni

Lubczyk ogrodowy

Wśród roślin zielnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wielu osób, znajduje się lubczyk. Jest szeroko stosowany głównie w kuchni.

Olejek pozyskiwany z korzenia rośliny lubczyku jest jednym z głównych składników przyprawy Maggi. Liście rośliny, świeże lub suszone, są świetnym dodatkiem do zup – zwłaszcza bulionów, zup grochowych, czy zup z soczewicy. Urozmaici również sosy (zwłaszcza mięsne i pomidorowe), dania rybne i sałatki, idealne do boczku.

Lubczyk to afrodyzjak

Lubczyk ogrodowy nadaje się potraw z kapusty i szpinaku można czasem dodać zioła – charakterystyczny aromat rośliny skutecznie niweluje nieprzyjemne zapachy tych składników i nadaje im ostrości. Smaczne smakołyki można również dodać do domowego chleba. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z używaniem tej przyprawy – danie jest na tyle wyraziste, że może zagłuszyć smak każdego dania i sprawić, że będzie nieapetyczny. Ponadto z lubczyku można przyrządzać aromatyczne i relaksujące herbaty oraz przyrządzać nalewki. Roślina ta ma również właściwości lecznicze.

Z tego względu często wykonuje się z niego domowy środek na suchy kaszel. Lubczyk uznaje się również za afrodyzjak , który miał przynosić szczęście i powodzenie w miłości. W swoim składzie zawiera bowiem olejki eteryczne wpływające na wzrost ukrwienia narządów płciowych.Lubczyk ogrodowy 02

Jak podaje portal podrb.pl „lubczyk jest rośliną wieloletnią o lśniących podobnych do selera liściach, jest jednym z największych ziół ogrodowych jego łodygi sięgają nawet do 2 m wysokości. Roślina wywodzi się prawdopodobnie z górzystych rejonów Azji i południowej Europy. W Polsce można go spotkać w stanie dzikim, ale przede wszystkim od dawna jest uprawiany zarówno na dużych plantacjach jak i w ogrodach przydomowych jako roślina przyprawowa . Ziele najlepiej czuje się w dobrze spulchnionej i lekkiej glebie z dużą zawartością wapnia oraz próchnicy. Lubczyk lubi stanowiska dobrze nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem.”

Lubczyk ogrodowy ma wiele zastosowań

„Rozmnaża się z nasion lub przez podział starszych kłączy. Materiał siewny lubczyka stanowią suche owoce – niełupki. Niełupki mają kształt owalny, nieco łukowaty wygięty. Barwa niełupek jest jasnobrunatna. Lubczyk można wysiewać na rozsadniku w rzędy oddalone od siebie o ok. 25- 30 cm. lub wprost do gruntu co 60 cm na głębokość 1 cm. Siewka posiada dwa wąskie liście ostro na końcu zakończone, pierwszy liść lubczyka jest podobny do pierwszego liścia pietruszki i pojawia się po 2 -3 tygodniach od siewu. Rośliny zimują dobrze w gruncie. Rozsadę wysadza się na miejsce stałe dopiero wiosną (w kwietniu) w rozstawie 40x40 cm. Wysadzone rośliny systematycznie podlewamy, unikając ich przesuszenia. W drugim roku z kłącza wyrastają nowe, początkowo czerwone liście i wysoka rozgałęziająca się w górnej części łodyga. Na zakończeniach rozgałęzień znajdują się baldachy o kwiatach zielonkawożółtych” – dodaje portal.

System korzeniowy rośliny jest silnie rozwinięty, składa się z kłącza i wyrastających z niego grubych korzeni oraz licznych korzeni bocznych. Liście powinny mieć intensywny zielony kolor a cała roślina jest bardzo silnie aromatyczna. Pozyskiwanie świeżych liści lubczyka możemy przeprowadzić wtedy gdy roślina osiągnie większe rozmiary. Nadziemne części rośliny możemy zużywać na bieżąco w całym okresie wegetacji. Korzenie lubczyka możemy wykopywać i suszyć już od drugiego roku uprawy. Liście tej rośliny doskonale nadają się do suszenia czy mrożenia nie tracąc przy tym swych właściwości aromatycznych.

Lubczyk ogrodowy jest stałym elementem kolekcji ziół i roślin przyprawowych znajdującej się w wielu polskich gospodarstwach i ogródkach.

Czytaj również: Zioła w żywieniu zwierząt hodowlanych – wszystko, co warto wiedzieć

podrb.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023