PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Ligol – jedna z najmłodszych odmian polskich jabłoni

Ligol – jedna z najmłodszych odmian polskich jabłoni

Autor: Emilia Gromczak 2021-06-13 20:18:28
Ligol – jedna z najmłodszych odmian polskich jabłoni

Ligol to odmiana jabłoni, która powstała w Skierniewicach w 1997 r. Jest popularna ze względu na fakt, że łatwo się ją uprawia, a owoce mają duża wartość handlową. Jabłka są duże, mają zieloną skórkę, w smaku wyróżniają się ogromną soczystością. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tej odmianie?

Ligol – charakterystyka

Jest wczesnozimową odmianą jabłoni. Jest obcopylna, zapylają ją takie odmiany jabłoni, jak: Idared, Szampion i Gloster. Sama może zaś zapylać Alwę, Idareda oraz Lodela. Owocuje w pierwszej połowie października. Jabłkaligol jabłka można przetrzymywać aż do marca, to właśnie wtedy są najsmaczniejsze. W smaku są lekko kwaśne, mają aromatyczny miąższ i wyróżniają się soczystością. Wadą odmiany jest jej tendencja do przemiennego owocowania. By temu zapobiec niezbędne jest przerzedzanie zawiązków oraz wykonywanie cięcia zimowego i letniego.

Uprawa jabłoni Ligol

Jeśli chodzi o uprawę, to ta odmiana nie jest wymagająca. Sadzi się ją w słonecznym, ciepłym miejscu, na żyznych glebach (zalecane lekko gliniaste lub wilgotne). Pielęgnacja jabłoni tej odmiany to głównie podlewanie podczas susz, mineralne nawożenie, regularne przycinanie. Ma tendencję do obfitego plonowania, dlatego należy pamiętać o corocznym przerzedzeniu zawiązków owoców.

Sprawdź także: Wyroby winiarskie – rząd przyjął projekt ustawy

Ligol – ochrona

Ligol świetnie sprawdza się w uprawie ekologicznej. Drzewka tej odmiany są odporne na parcha jabłoni, choroby pnia i kory. Ponadto nie potrzebują również oprysków przeciw mącznikom. Bardzo często jednak wiosną atakuje je zaraza ogniowa i gorzka plamistość podskórna, dlatego warto wiosną przeprowadzić opryski zapobiegawcze.

Mutanty Ligola

Znane mutanty Ligola to:

  • Ligol Red – owoce są średniej wielkości do dużych.
  • Spur – drzewa rosną słabo i wcześnie wchodzą w okres owocowania. Owoce duże lub bardzo duże, pokryte w 60-75% jednolitym czerwonym rumieńcem.
  • Redspur– drzewa rosną słabo, wcześnie wchodzą w okres owocowania. Owoce duże lub bardzo duże, pokryte w 90-95% jednolitym, czerwonym rumieńcem.
  • Dark Idol – owoce są bardzo duże, pokryte jaskrawoczerwonym, intensywnym, rozmytym rumieńcem, pokrywającym większą powierzchnie jabłka.

fajnyogrod.pl/fsad24.pl/fot.pixabay.com


Autor: Świat Rolnika

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?


Autor: Sebastian Wroniewski

Zbliża się termin, by wykonać ostatnie zabiegi w rzepaku


Autor: Emilia Gromczak

Zakwaszanie gnojowicy jest prośrodowiskowe i ma wiele korzyści


BULT SMOGOWICZE