PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Kwitnąca leszczyna zwiastuje wiosnę, a jej orzechy są niezwykle smaczne

Kwitnąca leszczyna zwiastuje wiosnę, a jej orzechy są niezwykle smaczne

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-11 07:00:00
Kwitnąca leszczyna

Leszczyna pospolita, to gatunek rośliny kwitnącej z rodziny brzozowatych. Jest uprawiana dla swoich orzechów, a kwitnąca leszczyna jest zwiastunem wiosny.

Występuje w Europie i zachodniej Azji. Jest ważnym elementem żywopłotów, które stanowiły tradycyjne granice pól w nizinnej Anglii. Drewno było tradycyjnie uprawiane jako zagajnik, a ścięte tyczki wykorzystywano do budowy szachulców oraz ogrodzeń rolniczych.

Kwitnąca leszczyna zwiastuje wiosnę

Leszczyna pospolita jest zwykle krzewem osiągającym wysokość 3-8 m, ale może osiągnąć nawet 15 m. Liście są zaokrąglone, o długości 6-12 cm i szerokości, miękko owłosione po obu stronach, z podwójnie stożkowatym brzegiem. Kwitnąca leszczyna jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Kwiaty pojawiają się bardzo wczesną wiosną, przed liśćmi, i są jednopienne, z jednopłciowymi kotkami zapylanymi przez wiatr. Męskie kotki są jasnożółte i mają 5-12 cm długości, natomiast kwiaty żeńskie są bardzo małe i w dużej mierze ukryte w pąkach, widoczne są jedynie jaskrawoczerwone słupki o długości 1-3 mm.

Owocem jest orzeszek, tworzący grona od jednego do pięciu owoców, z których każdy jest umieszczony w krótkim, ulistnionym ogonku ("łupinie"), obejmującym około trzech czwartych orzecha. Orzech jest z grubsza kulisty lub owalny, ma 15-20 mm długości i 12-20 mm szerokości (u niektórych odmian uprawnych jest większy, do 25 mm długości), jest żółtobrązowy z bladą blizną u podstawy. Orzech wypada z owocu, gdy jest dojrzały, około 7-8 miesięcy po zapyleniu.

kwitnąca leszczyna

Uprawa leszczyn na orzechy

Leszczyna występuje od Wysp Brytyjskich na południe do Iberii, Włoch, Grecji, Turcji i Cypru, na północ do środkowej Skandynawii, na wschód do środkowego Uralu, Kaukazu i północno-zachodniego Iranu. Jej liście są pożywieniem dla wielu zwierząt, ale to przede wszystkim orzechy są ważniejszym pokarmem dla zwierząt, zarówno dla bezkręgowców przystosowanych do omijania skorupki (zwykle przez składanie jaj w kwiatach żeńskich, co zapewnia ochronę potomstwu), jak i dla kręgowców, którym udaje się ją otworzyć (np. wiewiórki i krukowate). Oba gatunki są uznawane przez producentów orzechów laskowych za szkodniki.

Według New Sunset Western Garden Book, leszczyna pospolita należy do najczęściej uprawianych leszczyn do komercyjnej produkcji orzechów. Orzechy laskowe są bogate w białko i tłuszcze nienasycone. Zawierają także znaczne ilości manganu, miedzi, witaminy E, tiaminy i magnezu. Leszczyna pospolita jest uprawiana dla swoich orzechów w sadach towarowych w Europie, Turcji, Iranie i na Kaukazie. Krzew ten jest pospolity w wielu europejskich lasach. Jest ważnym elementem żywopłotów, które stanowiły tradycyjne granice pól w nizinnej Anglii. Drewno było tradycyjnie uprawiane jako zagajnik, a ścięte tyczki wykorzystywano do budowy szachulców i dębów oraz ogrodzeń rolniczych.

Czytaj też: Trwa sadzenie drzew w nadleśnictwach górskich Podkarpacia

wikipedia/fot.pixabay


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE