PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Kukurydza cukrowa zawiera więcej cukrów niż inne odmiany 

Kukurydza cukrowa zawiera więcej cukrów niż inne odmiany 

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-24 15:00:00
Kukurydza cukrowa

Kukurydza cukrowa lubi ciepło i rośnie w temp. powyżej 10 st. C. Do najpopularniejszych odmian należą m.in. Złota Karłowa i Martek F1.

Cukrowa kukurydza nadaje się do spożywania na świeżo, do konserwowania, zamrażania w kolbach i w ziarnach. Najlepsze kolby jasnokremowe lub jasnożółte, o zbitych, ciasno przylegających ziarnach. Jeśli chodzi o uprawę, to odmiany tej kukurydzy lubią ciepło i są wrażliwe na przymrozki.

Kukurydza cukrowa – uprawa i odmiany

Kukurydza cukrowa zawiera więcej cukrów niż odmiany zbożowe i pastewne kukurydzy zwyczajnej. Ziarno kukurydzy cukrowej ma wysokie wartości odżywcze, 100 g dostarcza 360 kcal. W fazie dojrzałości mlecznej zawiera ono ok. 3% białka, 0,5% tłuszczu, 5% cukrów, 3 – 4% skrobi. 

Kukurydza ta lubi ciepło, dlatego dobrze udaje się w latach ciepłych, słonecznych i suchych. Jest wrażliwa na przymrozki. Powinno się ją wysiewać w miejscach ciepłych, nasłonecznionych, zasłoniętych od wiatru. Nie lubi ziemi zbyt mokrej i zimnej. Kolby nadające się do konsumpcji powinny mieć gładkie, zwarte ziarno, które pod naciskiem wydziela gęstą, mleczną ciecz, oraz brązowe wąsy, czyli znamiona słupków.

Do najpopularniejszych odmian należą: kukurydza cukrowa Złota Karłowa, Golden Bantam, Martek F1, Aztek F1, Puławska ryżowa. Złota Karłowa jest odmianą bardzo wczesną, której kolby gotowe są do zbioru już w pierwszej połowie sierpnia. Z kolei Golden Bantam to odmiana średnio późna. Zbiór przypada na wrzesień. Martek F1 jest odmianą średnio-wczesną.  Nadaje się do zbioru w końcu sierpnia. Odmiana Aztek jest późną odmianą, a jej zbiór przypada w sierpniu lub we wrześniu. Ostatnia z kukurydz cukrowych, czyli Puławska ryżowa to odmiana średnio wczesna.

kukurydza cukrowa uprawa

Złota Karłowa najlepsza do uprawy amatorskiej

Do uprawy amatorskiej w przydomowych ogródkach najlepsza będzie kukurydza cukrowa Złota Karłowa. Jej zastosowanie wynika m.in. z tego, że przez swoją karłowatość, wyrasta na roślinę niską i nie zajmuje dużo przestrzeni. Jedna roślina jest w stanie wytworzyć na łodydze głównej co najwyżej trzy kolby o rozmiarze nieprzekraczającym od 8 do 12 cm. Ziarna Złotej mają nieregularny kształt i ubarwiają się na mało intensywny odcień jasnej żółci. Nasiona należy wysiać w przyspieszonym terminie, czyli po 20 kwietnia. Wtedy też kolby będą się nadawały do zbioru już w lipcu. 

Przeczytaj również: Kukurydza na ziarno od agrotechniki po dobór odmian i ochronę

pl.wikipedia.org/fot.pixabay.com