O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Kreda nawozowa jako skuteczny środek do zobojętnienia gleby

Kreda nawozowa

Każdy rolnik wie, że odpowiednie pH gleby jest kluczowe dla wzrostu roślin. Wyjaśniamy, czym się różni kreda nawozowa od innych nawozów wapniowych.

Optymalne pH gleby dla większości roślin mieści się w granicach 6,0 – 7,0. Utrzymywanie takich wartości sprzyja rozwojowi potrzebnych mikroorganizmów, dżdżownic, a także zapewnia roślinom odpowiednie zaopatrzenie w składniki odżywcze. Aby to osiągnąć, istotny jest wybór odpowiedniego środka zobojętniającego.

Właściwości kredy warunkują jej skuteczność

Kreda nawozowa charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością w glebie i wysoką zdolnością wchłaniania wody. W związku z tym odkwasza glebę znacznie szybciej niż inne nawozy wapniowe. To efektywne działanie kredy jest uwarunkowane jej budową wewnętrzną. Kreda łatwo bowiem ulega rozpuszczeniu ze względu na małą gęstość i dużą podatność na ściskanie. Porowata struktura sprawia natomiast, że nawóz kredowy wykazuje zdolność do wiązania ogromnych ilości wody i ma kontakt z ziemią na dużej powierzchni. Jego reaktywność wynosi nawet 100%. Szybsze rozpuszczanie przekłada się na krótki czas potrzebny do zadziałania zastosowanego nawozu i zwiększenia pH gleby.

Wydobycie miękkiej kredy jest stosunkowo łatwym zadaniem. Za pomocą koparki oddziela się powierzchowną warstwę skalnego. Zdecydowanie trudniej jest pozyskać skały starsze geologicznie. Będą one twardsze, bardziej zbite, oporne na ściskanie i odkształcanie. Wapienie wymagają też specjalnych metod rozdrobnienia, ponieważ w przeciwieństwie do kredy, składają się one z dużych cząsteczek i znacznie trudniej rozpuszczają się w wodzie. Reaktywność takich nawozów jest zdecydowanie mniejsza od kredy (wynosi około kilkunastu procent).

Kreda nawozowa cechuje się dużą siłą odkwaszającą

Kreda nawozowa nie wymaga specjalnego rozdrabniania, ponieważ już naturalnie zbudowana jest z cząsteczek niewielkich rozmiarów. W jej skład wchodzi wyłącznie pył, dlatego cechuje się bardzo dużą powierzchnią kontaktu z glebą. Przekłada się to na efektywność odkwaszania, gdyż siła zobojętniająca takiego nawozu jest wyższa od zawartości w nim tlenku wapnia.. Małe cząsteczki wpływają również na wysoką aktywność chemiczną. Pod pojęciem tym kryje się szybkość, z jaką nawóz zwiększy pH gleby. Dzięki temu rolnik może obserwować efekt działania zastosowanego nawozu już w pierwszym roku po użyciu.

Czytaj również:Nielegalne środki ochrony roślin to nadal problem

Naszarola/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023