PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Krajowe Dni Pola – tegoroczne obchody odbyły się w Minikowie

Krajowe Dni Pola – tegoroczne obchody odbyły się w Minikowie

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-06-22 14:28:05
Krajowe Dni Pola

W tym roku Krajowe Dni Pola odbywają się w dniach 20-23 czerwca w Minikowie w województwie kujawsko–pomorskim. W oficjalnym otwarciu imprezy udział wzięli między innymi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz Janusz Wojciechowski – unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Krajowe Dni Pola – wizyta ministra i komisarza unijnego

Minister Ardanowski oraz komisarz ds. rolnictwaKrajowe dni pola 02 UE Janusz Wojciechowski odwiedzili Krajowe Dni Pola zorganizowane w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Rolnikom trzeba dziękować i im pomagać. Oni ciężko pracują dla całego społeczeństwa

– podkreślił minister i zaznaczył, że dzięki pracy rolników w Polsce mamy w pełni zabezpieczone potrzeby żywnościowe i nawet w trudnych czasach epidemii nie grozi nam głód.

Minister zauważył, że pozrywane łańcuchy dostaw uświadomiły wielu osobom konieczność dbania o bezpieczeństwo żywnościowe na miejscu, na podstawie własnej produkcji, a nie sprowadzanej z odległych krajów. Zaznaczył też, że nowe unijne propozycje w zakresie finansowania rolnictwa są dla Polski bardzo dobre.

Komisarz Janusz Wojciechowski przyznał, że epidemia koronawirusa i kryzys z nią związany szybko doprowadziły Europę do słusznego wniosku odnośnie suwerenności własnej produkcji żywności. Podkreślił, że walczył o silniejszy unijny budżet na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej i dodał, że obecna propozycja wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom i jest znacznie lepsza niż prezentowana wcześniej.

Rolnictwo będzie się zmieniać, będzie bardziej przyjazne środowisku, bardziej zrównoważone, także w strukturze gospodarstw. Polska ma ogromne szanse, aby na zaproponowanych zmianach skorzystać, a polskie rolnictwo może stać się bardziej konkurencyjne na rynku europejskim i światowym.

– zaznaczył komisarz Wojciechowski.

Komisarz informował, że rolnictwo europejskie zyskuje w nowych propozycjach 26,5 miliarda euro, z czego dla Polski przypadnie około 3 miliardów euro.

Krajowe Dni Pola 2020 są wspólnym przedsięwzięciem Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy organizowanym przy współpracy z Polską Izbą Nasienną, Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) - Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Chrząstowie.

Czytaj też: Ardanowski: polska wieś spełniła swój obowiązek w czasie epidemii koronawirusa

Krajowe Dni Pola – obchody

Krajowe Dni Pola i ich centralne obchody obfitują w wiele wydarzeń. W Minikowie jest możliwość zapoznania się z kolekcją ponad 500 odmian roślin uprawnych na nawadnianych poletkach z udziałem wielu firm i hodowli nasiennych jak i niezależną kolekcję około 200 poletek Firmy Rolnas. Ponadto prezentowane będą poletka roślin odmian uprawnych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w Chrząstowie (około 12 km od Minikowa) i kolekcja roślin w Grubnie k. Chełmna. Poletka można zwiedzać podczas Krajowych Dni Pola jak i po, aż do zbioru poszczególnych roślin, czyli do później jesieni.

Krajowe Dni Pola 2020 mają także swoją wirtualną odsłonę. Można je śledzić na stronie internetowej ODR w Minikowie.

gov.pl/fot.Twitter, Jan Krzysztof Ardanowski