O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Konyza kanadyjska – roślina z Ameryki, służąca do produkcji perfum

Konyza kanadyjska

Konyza kanadyjska, inaczej nazywana przymiotnem kanadyjskim. Kwitnie od czerwca do października, jest rozsiewana przez wiatr.

Roślina pierwotnie występowała w krajach Ameryki Północnej i Środkowej, ale dzięki odkryciom geograficznym została rozprzestrzeniona po większości rejonów świata. Występuje na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W Polsce pojawiła się na początku XVIII wieku.

Charakterystyka rośliny

W Polsce pojawiła się w pierwszej połowie XVIII wieku w wyniku przypadkowego wprowadzenia i jest dziś bardzo popularną rośliną. Na przełomie XIX i XX wieku uważano ją za najpospolitszą roślinę obcego pochodzenia w Polsce. Konyza kanadyjska posiada status epigenetyki. Uprawia się ją na specyficznych zasadach, ponieważ jest to roślina maksymalnie dwuroczna.

Kwitnie od czerwca do października i jest przenoszona przez wiatr. Jedno drzewo może wyprodukować ponad 100 000 nasion rocznie. Rośnie głównie w prymitywnych siedliskach i jako chwast w uprawach na piaszczystych ugorach, nasypach, poboczach dróg, nasypach kolejowe, murkach itp. W taksonomii zbiorowisk roślinnych charakterystyczny i charakterystyczny gatunek doc. Erige TorontoBryetum. Posiada korelację między grzybami mączniaka prawdziwego Podosphaera fusca, mączniakiem rzekomym oomycetes Basidiophora entospora, które żerują na larwach chrząszcza Olibrus corticalis i Neides tipularius.

Konyza kanadyjska

Konyza kanadyjska – jakie zastosowanie?

Konyza kanadyjska zawiera flawonoidy i olejki eteryczne, wykorzystywane jest do produkcji perfum. Innym zastosowaniem tego ziela jest produkcja tabletek przeciwkrwotocznych. Należy również dodać, że samo rozmnażająca się roślina jest uważana za chwast pokrywający wiele upraw. Zwalczanie go na większą skalę wymaga stosowania odpowiednich herbicydów.

Najlepiej zbierać ziele w czystych miejscach, nie narażając roślin na skażenie. Wskazane jest przycinanie tylko tych segmentów kwiatowych łodyg, które nie są dobrze rozwijane w pierwszym okresie kwitnienia, ponieważ już kwitnące okazy stracą część swoich cennych składników. Trawa po zbiorze jest suszona w zacienionym miejscu. Kanadyjskie przymiotniki obejmują m.in. garbniki pirogalowe, flawonoidy, sole mineralne, witamina C, a także olejki eteryczne.

Czytaj również: Kanadyjski rzepak znów popłynie do Chin. To przez wojnę na Ukrainie

Wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023