O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Konopie mają tysiące zastosowań. Przekonaj się sam!

Konopie

Konopie według naukowców pochodzą z Azji. Pierwsze informację o tej roślinie pojawiły się XVI w. p. n. e. Dawniej stanowiła ona podstawę polskiego biznesu w dziedzinie przemysłu budowlanego, tkackiego, celulozowego, powroźniczego oraz modelarskiego. Słowianie stosowali ją podczas produkcji ubrań, maści, nalewek, olejków. Obecnie stosuje się ją przede wszystkim w branży medycznej, naukowej, budownictwie, rolnictwie.

Konopie, a ich zastosowania w budownictwie

We Francji opatentowano alternatywę tradycyjnego betonu, która opiera się na cemencie stworzonym na bazie konopi. W kraju tym wybudowano już ponad 500 domów wykorzystując do tego celu powyższy beton w izolacjach oraz podczas budowy podłogi. Cement z konopny jest siedem razy lżejszy od tradycyjnego, a jednocześnie tak samo mocny. Najczęściej wykorzystywany jest w Europie oraz Kanadzie. Podczas budowy używane są również płyty pilśniowe, które mogą być wytworzone z konopi. Co więcej od lat są już znane przemysłowi samochodowemu. Ponadto popularne włóknie szklane można zastąpić konopiami i używać w łodziach, snowboardzie, deskorolkach, deskach surfingowych, czy tapicerkach samochodowych. To co skłania klientów do wyboru konopnych alternatyw to ich przyjazność dla środowiska, recykling oraz panujące trendy. Miąższ konopny jest bogatym źródłem celulozy, dlatego też stosuje się go do izolacji ścian. Konopie ze względu na naturalny charakter pochodzenia nie drażnią dróg oddechowych osób żyjących w domu wybudowanym przy pomocy materiałów stworzonych z konopi.konopie uprawa przepisy

Konopie – zastosowanie w tkactwie

Konopie w świecie malarstwa znane są od wielu lat. Van Gogh i Rembrandt malowali swoje dzieła na płótnach konopnych. Materiał ten wybierany jest przez artystów ze względu na dużą wytrzymałość, dlatego też niektóre z dzieł przetrwały setki dekad. Malarstwo to nie jedyna branża, w której włókna konopne odnajdują swoje zastosowanie. Ubrania, przy których produkcji używa się konopie wyglądają elegancko, są wytrzymalsze, odporniejsze na bród, lepiej wchłaniają wodę, są cieńsze, a ponadto nie gniotą się. Są uwielbiane przez wegan i wegetarian również dlatego, że do uprawy konopi zużywa się mnie wody niż podczas uprawy bawełny. Żeglarstwo to kolejna branża korzystająca z dobrodziejstw konopi w produkcji lin i żagli. Coraz częściej popularne wśród matek są konopne pieluchy.

Czytaj także: Ustawa o paszach może zrujnować polskich rolników. Czas ją znowelizować!

Konopie – zaskakujące zastosowania

Konopie użyźniają glebie, naturalnie odchwaszcza ją. Zalecane jest jej sianie m.in. na polach, na których chcielibyśmy uprawiać kukurydze. Ponieważ połowa wycinanych drzew wykorzystywana jest do produkcji papieru, konopie są idealną alternatywą dla ocalenia środowiska i biznesu papierniczego. Rosną one bardzo szybko, tj. w dwa tygodnie potrafią urosnąć nawet o 75 cm. Warto wykorzystywać wytwarzane przez nie naturalne herbicydy, które stanowią alternatywę dla ich toksycznych odpowiedników podczas walki ze szkodnikami. Do tej pory uprawiono kukurydzę w celu pozyskania paliwa, natomiast odkryto, że pola konopne potrafią być źródłem wyższej energii. Co więcej do wzrostu nie potrzebują nawozów sztucznych. Etanol wytwarzany z konopi jest bezpieczny dla środowiska, gdyż nie wydziela substancji szkodliwych – siarka, która wpływa na powstawanie kwaśnych deszczy, czy dwutlenku węgla. Za uprawą konopi przemawia również fakt, że jest surowcem odnawialnym, który może być uprawiany na ubogich ziemiach i w każdej strefie klimatycznej.

Źródło: cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023