O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-06-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Konopie włókniste – co właściwie można z nich zrobić?

Konopie włókniste – co właściwie można z nich zrobić?

Konopie włókniste to rośliny znane człowiekowi od setek lat. Dawniej stanowiły filar polskiego rolnictwa, przemysłu budowlanego, tkackiego, modelarskiego, czy leczniczego. Jak wygląda sytuacja na rynku konopi dziś? Do czego właściwie można je wykorzystać?

Konopie włókniste w rolnictwie

Roślina może być repelentem, pochodzącym ze środowiska naturalnego, dla stonki ziemniaczanej. Ziemniaki, które uprawia się po konopi były znacznie mnie narażone na atak ze strony tych szkodników. Przypuszcza się, że konopie włókniste mogą być naturalnym środkiem ochrony roślin głównie ze względu na swoje właściwości grzybobójcze.

Pilne! Ekolog spalił rzeźnię, bo jej istnienie kłóci się z jego ideologią!

Konopie włókniste – izolacja domów

Znajdują one zastosowanie jako maty izolacyjne, które ocieplają dachy. Jest to alternatywna, ekologiczna metoda, która z powodzeniem zastępuje tradycyjną wełnę mineralną. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką trwałością i zdolnością absorbowania dwutlenku węgla z atmosfery – podczas gdy wyprodukowanie wełny mineralnej powoduje wzmożone wytwarzanie gazów cieplarnianych. Surowiec końcowy wzmacniany konopiami jest znacznie lżejszy niż wata szklana, a jego produkcja – bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego.

Konopie włókniste – kompozyty półpropylenowe

Kompozyty z konopi wykorzystuje się w samochodach, które produkowanekonopie włókniste są m.in. przez BMW, Mercedesa, Hondę, Forda i Audi. Ich wytrzymałość i waga jest porównywalna do tych, które wytwarza się z włókna szklanego. Konopie włókniste znalazły zastosowanie również w samochodach elektrycznych. Przykład BMW i3 pokazuje, że dzięki kompozytom konopnym zredukowano ilość zużywanego paliwa. Wykorzystuje się je również do budowania siedzeń w samolotach i luków bagażowych.

Czym jest „grafen” konopny?

Grafen określa się jako przyszłość nanotechnologii – jest nanomateriałem charakteryzującym się wysoką trwałością, mimo swojej cienkiej i lekkiej postaci. Inżynierzy z kanadyjskiego Uniwersytetu Alberty wykorzystali konopie włókniste do stworzenia materiału o właściwościach podobnych do grafenu, jednak przy znacznie niższych nakładach finansowych przeznaczonych na produkcję. Komponenty z konopi charakteryzują się również znacznie lepszymi właściwościami elektrochemicznymi pamięci. Być może już w niedalekiej przyszłości będzie się je wykorzystywało w nanotechnologii – od produkcji latarek do ogniw słonecznych.

Przemysł farmaceutyczny, a konopie włókniste

Konopie wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym – głównie w leczeniu chorób neurologicznych i przewlekłych. Rośliny wyhodowane w sposób prawidłowy i w sterylnych warunkach można wykorzystać jako naturalne źródło w produkcji leków. Lecznicze właściwości wykazują również kwiaty rośliny, które zawierają wiele grup organicznych związków chemicznych kannabinoidów, które wykazują szereg działań i właściwości prozdrowotnych.

swiatrolnika.info 2023