PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Kiwi – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Kiwi – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-21 19:00:00
Kiwi

Złe warunki pogodowe w okresie wegetacyjnym mocno dotknęły europejskie obszary produkujące owoce, a kiwi nie są pod tym względem wyjątkiem. Hiszpańscy producenci obawiają się, że mogą mieć do 45 procent mniejszą produkcję w porównaniu z ich szczytowymi wielkościami, podczas gdy Włochy przewidują o 60 procent mniej.

Kiwi – produkcja we Włoszech nawet o 60 procent mniejsza niż w najlepszych sezonach

Ilości włoskich zielonych owoców kiwi uległy dalszemu zmniejszeniu w 2021 roku, podczas gdy w całej Europie wielkości wydają się być bardziej stabilne. W miarę zbliżania się sezonu jesiennego nie ma jeszcze oficjalnych danych, ale trendy już się pojawiają. Wiodący przedsiębiorca na północy Włoch twierdzi, że produkcja zielonego kiwi we Włoszech może spaść o 10 procent w porównaniu z 2020, który nie był dobrym rokiem. W tym roku obszary produkcyjne Piemontu, Veneto i Friuli odnotowują bardzo poważne straty, głównie z powodu wiosennych przymrozków. Z drugiej strony, w Romanii spadek wydaje się być bardziej ograniczony, podczas gdy w Lacjum niepokojący jest spadek winorośli.

Pięć lat temu Włochy osiągnęły rekordową produkcję 600 tysięcy ton, podczas gdy w 2021 roku prawdopodobnie tylko 250 tysięcy ton, co stanowi 60-procentową stratę. Ale na pozostałej części półkuli północnej plony wyglądają zupełnie inaczej.

Jeśli chodzi o kiwi złociste, wydaje się, że we Włoszech rośnie ich ilość z powodu nowych sadów. Plony są stałe, ponieważ wszystkie sady wyposażone są w siatki ochronne i przeciwmrozowe. Mowa o około 80 tysiącach ton.

Kiwi – złe warunki pogodowe wpływają na hiszpańską produkcję, a zbiory spadną o 45 procent

Przymrozki w Galicji i Asturii, obszarach, które stanowią ponad 85 procent hiszpańskiej produkcji kiwi, staną w obliczu zmniejszenia nadchodzących zbiorów o nawet 45 procent. Niskie temperatury w okresie kwitnienia w Walencji i Katalonii również wpłynęły na oczekiwany wzrost i przełożą się na niewielki spadek produkcji.

Hiszpańscy producenci spodziewają się zbiorów w wysokości około 23 000 ton na sezon 2021/2022. Obecnie produkcja krajowa nie zaspokaja popytu i uzupełniana jest importem głównie z Włoch, Francji i Grecji. Jednak niektóre z tych krajów ucierpiały również wskutek gradobicia, przymrozków i szkodników, co drastycznie zmniejszyło wielkość produkcji. W tym roku spodziewany jest niedobór kiwi w Europie, więc handlowcy spodziewają się łatwiejszej sprzedaży i wzrostu cen hiszpańskiej produkcji, jak miało to miejsce w zeszłym roku.

Czytaj też: Odmiana wiśni do ogrodu. Sprawdź jaka sprawdzi się najlepiej

Kiwi – dobre ceny i jakość na rynku niemieckim

Według handlowca z Monachium, zielone kiwi z Nowej Zelandii osiągają obecnie na rynku niemieckim ceny na poziomie 28-30 euro za 5 kilogramów. Te owoce są ponownie importowane z Holandii. Standardowo sprzedają średnio około 40 pudełek tygodniowo. Pomimo lekkiego osłabienia pod koniec sezonu, jakość jest ogólnie oceniana jako bardzo dobra. Sprzedaż nadal jest dobra, ale nieco słabsza niż przed rokiem. Oferują również organiczne odmiany, z których około 5 do 10 pudełek może być sprzedawanych tygodniowo. Na sezon zimowy ponownie spodziewamy się owoców kiwi z Hiszpanii.

Kiwi – oczekiwany dobry sezon w Belgii

To był dobry rok dla kiwi z Nowej Zelandii, według belgijskiego kupca, który pracuje głównie z owocami Zespri. Cena i jakość były w dobrej proporcji. Sezon ma trwać około pięciu tygodni, zanim stopniowo przejdą na europejską uprawę. Pod koniec sezonu czasami pojawiają się problemy z przechowywaniem, ale wygląda na to, że kiwi wytrzyma do początku sezonu europejskiego. Wzrost cen w sezonie jest znikomy i wyniósł około dwudziestu centów za okres od maja do teraz. Udział organiczny utrzymuje się od lat na stałym poziomie.

freshplaza.com/fot.Pixabay