O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Kiła kapusty – niebezpieczna nie tylko dla roślin kapustowatych

Kiła kapusty

Kiła kapusty znany jest już od XIII w. Atakuje głównie rośliny z rodziny kapustowatych i tylko one wykazują jakiekolwiek oznaki porażenia, natomiast wszystkie inne uprawy przechodzą ją bezobjawową. W porażonej roślinie zamierają włośniaki i wytwarzają się naroślą. Chory organizm ma problemy ze wzrostem, a w konsekwencji zamiera.

Kiła kapusty – charakterystyka choroby

Najczęściej atakuje rośliny z rodziny kapustowatych, a przede wszystkim: rzepak, rzepik, gorczyca biała i sarepska, kapusta głowiasta i pekińska, kalafior, brokuł, kalarepa i rzodkiewka. Jednakże również chwasty oraz inne rośliny uprawne jak, np. mak, szczaw, gorczyca polna mogą zostać porażone. Chorobę tę powoduje pierwotniak Plasmodiophora brassicae. Najczęstszym spustoszeniem jakie wywołuje kiła kapusty jest zamieranie włośników i wytworzenie się narośli. Porażona roślina ma zahamowany wzrost, więdnie, a w konsekwencji zamiera.kila kapusty 676566

Narośla na korzeniach u młodej rośliny są kuliste, natomiast u starszej są palczaste bądź wrzecionowate. Charakteryzują się w początkowej fazie jasnożółtą barwą, która przechodzi w ciemny odcień i staje się popękana. Te pęknięcia ułatwiają przedostawanie się bakterii i grzybów do organizmu rośliny, która rozpada się i gnije. Zaatakowana uprawa wypuszcza do gleby przetrwalniki patogenu, które atakują sąsiednie rośliny. Bardzo ważną uwagą jest fakt, że porażone rośliny spoza rodziny kapustowatych nie wykazują żadnych objawów. Choroba ta wpływa na obniżenie plonów nawet do 100%.

Kiła kapusty – profilaktyka i zapobieganie chorobie

Podstawową zasadą pozwalającą uniknąć pojawienie się kiły jest przestrzeganie płodozmianu. Ponadto warto wapnować zakwaszoną glebę. Na rynku istnieją odmiany chociażby rzepaku ozimego odpornego na Plasmodiophora brassicae, jednakże należy wysiewać je jedynie na glebach, które przeszły już powyższą chorobę.

Bardzo ważną profilaktyką są zabiegi agrotechniczne. Przede wszystkim przyorywanie resztek pożniwnych, eliminacja samosiewów chwastów na polu i dookoła niego, unikanie obornika pochodzącego od zwierząt karmionych roślinami oraz systematyczne badania gleby. Kiła kapusty sieje duże spustoszenie wśród upraw, dlatego jej pojawienie się należy zwalczać środkami chemicznymi. Ponadto redukują one zagrożenia i zabezpieczają przed porażeniem, natomiast na polach, na których wcześniej nie było kiły kapustnej likwidują ogniska zapalne.

Czytaj także: Pracownicy z Ukrainy – jak ich zatrudnić? Instrukcja krok po kroku

ncn.gov.pl/fot. wikimedia

 

swiatrolnika.info 2023