PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Kiedy zrywać aronię? Podajemy najlepsze możliwe terminy

Kiedy zrywać aronię? Podajemy najlepsze możliwe terminy

Autor: Mateusz Chrząszcz 2022-06-11 13:00:00
Kiedy zrywać aronię

Kiedy zrywać aronię? Jest to pytanie, które dotyczy całego procesu hodowli tego owocu. Jagoda staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje walory.

Okazuje się, że aronia czarna jest coraz bardziej doceniana za swoje walory smakowe i odżywcze. Ponadto czarne jagody doskonale nadają się do robienia nalewek i różnych przetworów. Aronia to wspaniała roślina, której owoce można uznać za naturalny lek na wiele chorób cywilizacyjnych. Pomagają zapobiegać m.in. nadciśnieniu, miażdżycy, chorobom oczu. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że aronia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Charakterystyka aronii

Aronia to bogate źródło wielu cennych dla zdrowia składników. Zacznijmy od bioflanoidów, czyli witaminy P. To bardzo ważne antyoksydanty. Ponadto jagody aronii zawierają krewnych bioflanoidów, czyli flawonoidów: rutynę i kwercetynę, antocyjany, leukocyjany i katechiny. Razem tworzą zespół do walki z wolnymi rodnikami!

Ponadto aronia zawiera żelazo, wapń, molibden, miedź, jod, bor, mangan oraz witaminy C, B2, B3, B9 i E.

Kiedy zrywać aronię? Terminy przy zbiorze aronii należy rozumieć dwojako. Jak wspomniano, pierwszy termin może odnosić się do dojrzałości owocu. Z kolei druga odpowiedź na pytanie, kiedy zbierać jagody aronii, będzie dotyczyła krzewów sadzonych w ogrodzie. Teoretycznie możliwe jest zebranie pierwszej aronii z drugiego roku uprawy. Jednak w nadchodzących latach przestaną być usatysfakcjonowani. Dlatego prawdziwe żniwa widać już w trzecim i czwartym roku uprawy.

Kiedy zrywać aronię

Zatem, kiedy zrywać aronię?

Kiedy zrywać aronię? Jeśli chodzi o dojrzałość owoców, data zbioru nie jest zbyt trudna do zapamiętania. Owoc musi być dojrzały. Następuje to najczęściej pod koniec sierpnia lub na początku września. Pierwszym objawem, który wskazuje, kiedy zbierać jagody aronii, są przebarwione liście. Gdy zmieniają kolor na pomarańczowy i żółty, możemy również zauważyć zmianę koloru owocu w miarę dojrzewania owocu.

Kolejną sztuczką, która mówi nam, kiedy zbierać aronię, jest oczywiście zmiana koloru owocu na ciemną, prawie czarną malinę. Dla pewności warto od tego momentu poczekać kolejne 2 tygodnie.

Czytaj również: Aronia – czym leczy nas natura i jakie posiada właściwości?

Fajnyogrod.pl /fot.pixabay


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE