PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Kapusta – skuteczna ochrona poprawia jakość tego warzywa

Kapusta – skuteczna ochrona poprawia jakość tego warzywa

Autor: Adam Szewczyk 2020-05-30 17:38:25
Kapusta

Warunki pogodowe, zmieniające się nawyki żywieniowe i zakupowe konsumentów, zapotrzebowanie rynku krajowego i odbiorców zagranicznych to niektóre z czynników kształtujących ceny warzyw. Tak dzieje się np. w przypadku warzywa, które jest w Polsce niezwykle popularne, a którym jest kapusta. Krajowi plantatorzy mogą skorzystać z szansy i zwiększyć opłacalność swojej produkcji, jeśli będą uważnie obserwowali trendy i dostosują się do nich.

Kapusta – dokąd ją wysyłamy?

Plony trafiają nie tylko do krajowych odbiorców, ale także do zagranicznych klientów, którym kapusta nie jest obca. Zapotrzebowanie rynkowe sprawia, że prowadzenie upraw warzywniczych staje się coraz bardziej opłacalne. Aby jak najlepiej wykorzystać tę tendencję, plantatorzy powinni obserwować trendy i dostosować swoją produkcję do potrzeb i oczekiwań konsumentów.

Wschodnie rynki są nadal zamknięte dla polskich producentów, ale zmienia się europejska struktura i profil produkcji, co daje szanse na inne kierunki eksportu. To popyt decyduje o tym, jakie warzywa są uprawiane, a nawet jakimi preparatami są chronione

– zauważa Witold Dzitkowski, doradca w firmie INNVIGO.

Jest dużo większa presja ze strony sieci handlowych, jeśli chodzi o jakość produktów, w tym spełnianie norm dotyczących pozostałości środków ochrony roślin. Wzrasta też świadomość konsumentów, coraz większa grupa zwraca uwagę nie tylko na cenę, ale na jakość. Chodzi o smak i o wygląd – ludzie kupują oczami. Klienci decydują, że owoc czy warzywo mają być ładne, wybarwione, nie tracić właściwości, przede wszystkim jędrności. Dla producentów to ważny sygnał, że trzeba skupić się na jakości, nie tylko na ilości plonów

– dodaje.

Czytaj także: Rolnictwo i kryzys – Strategia „Od pola do stołu” zostanie odsunięta w czasie?

Kapusta, a moda na spożywanie warzyw

Kolejnym czynnikiem, który sprzyja zwiększonemu zapotrzebowaniu rynkowemu, jest pozytywna moda na spożywanie warzyw i wykorzystanie ich dobroczynnegokapusta ochrona wpływu na zdrowie, wygląd i kondycję. Kapusta wpisuję się w tę tendencję. Trend ten sprawia, że konsumenci zaczęli doceniać również marginalizowane, swojskie warzywa, które we wcześniejszych latach zeszły nieco na dalszy plan, np. kapustę czy buraki. Nie można również zapominać o zmieniających się nawykach i potrzebach klientów, którzy przez cały rok chcą mieć dostęp do warzyw bardzo dobrej jakości. Aby to zapewnić, plantatorzy muszą opracować odpowiednią strategię, obejmującą zarówno trafny wybór uprawianych odmian, skuteczną ochronę, jak i właściwe przechowywanie zbiorów.

Istotne zmiany na rynkach – kapusta i prognozy

Analizując opłacalność produkcji kapusty, warto wziąć pod uwagę więcej czynników niż dane dotyczące jednego sezonu. Do tej pory w Polsce duża część tej uprawy przeznaczana była na świeży zbiór. Jednak ostatnie 2-3 lata pokazały, że zwiększa się produkcja tego warzywa do celów przechowalniczych i do wytwarzania kapusty kiszonej. Klienci chcą mieć do niej dostęp przez cały rok, nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy powstaje wiele tradycyjnych potraw na bazie tego składnika. Dlatego wydłuża się zarówno cykl produkcyjny – zbiory rozpoczynają się w lipcu i trwają, w zależności od warunków pogodowych, do października, listopada, a czasem nawet do grudnia – jak i przetwórczy: kiszenie kapusty zwykle zaczynano w sierpniu czy we wrześniu, a obecnie odbywa się to zimą czy nawet w okresie przedwiośnia, aby konsumenci mogli kupować świeży, dobrej jakości produkt.

Oprócz perspektywy krajowej ważne jest również szersze spojrzenie na uwarunkowania europejskie, z jakimi mierzyć musi się kapusta. Susza, która w sezonie 2019 dotknęła plantacje w Europie Zachodniej, niewątpliwie przyczyniła się do wzrostu popytu na kapustę z Polski. Jednak zapotrzebowanie to wynika także ze zmian profilu tamtejszych gospodarstw warzywniczych, spadku ich konkurencyjności czy nawet likwidacji plantacji ze względu na brak zainteresowania właścicieli dalszą produkcją rolną. Dzieje się tak w Niemczech czy Holandii, gdzie spożycie kapusty jest dość wysokie, jednak areałów tej uprawy nie przybywa. Stwarza to szansę na eksport polskich warzyw, trzeba jednak pamiętać o wysokich wymogach jakościowych, jak też o specyfice danego rynku – np. jeśli chodzi o sprzedaż do Niemiec, w większości jest to kapusta kiszona.

Skuteczna ochrona poprawia jakość – kapusta musi być bezpieczna

Co prawda kwietniowe opady przyniosły nadzieję, że po ubiegłorocznej suszy poprawi się bilans wodny, ale, tak jak w przypadku innych upraw polowych, trudno prognozować przed rozpoczęciem sezonu, jakie będą warunki pogodowe w danym roku. Na pewno plantatorzy kapusty powinni zaplanować skuteczną ochronę, biorąc pod uwagę kilka czynników.

Ponieważ w Polsce uprawa kapusty skoncentrowana jest w kilku regionach, m.in. w Wielkopolsce, a jej areał raczej nie zmieni się znacząco, zagrożeniem mogą być choroby płodozmianowe. Jeśli chodzi o kapustę, a też brokuły czy sałatę, w związku ze zmianami klimatycznymi i wydłużoną wegetacją zwiększa się presja szkodników. W 2018 roku dużym problemem, nie tylko w uprawach pod osłonami, ale i na polu, był mączlik. W kapuście czy w brokułach znaczne zagrożenie stanowiła śmietka kapuściana, która zwykle występuje w 2-3 pokoleniach w ciągu roku, a w ubiegłym sezonie miała aż 3-4, czyli o jedno pokolenie więcej.

Wszystko to powoduje, że przy dłuższym okresie wegetacji i dłuższym przechowywaniu warzyw trzeba podejść do ochrony rozważniej. Już nie wystarczy 1 zabieg fungicydowy, jak to miało miejsce kilka lat temu, ale trzeba wykonać przynajmniej 2-3 zabiegi więcej. Warto sięgać po właściwe preparaty systemiczne, które będą miały dłuższy efekt, aby uzyskać towar dobrej jakości

– podkreśla doradca z INNVIGO.

Szczególnie jeśli chcemy przechowywać warzywa, ważna jest ich jakość, kiedy trafiają do chłodni

– dodaje.

Materiały prasowe/innvigo/fot. freepik


Autor: Monika Faber

Jak jest termin siewu gryki? Poznaj najważniejsze zasady


Autor: Świat Rolnika

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?


Autor: Sebastian Wroniewski

Zbliża się termin, by wykonać ostatnie zabiegi w rzepaku


BULT SMOGOWICZE