O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Jęczmień jary – naukowcy od 50 lat uprawiają go na tym samym polu

Jęczmień jary

Od dokładnie pół wieku naukowcy z Uniwersytetu Mendla w Brnie uprawiają jęczmień jary na tym samym polu w szkolnym gospodarstwie rolnym w miejscowości Žabčice w regionie Brno. Z jednej strony skupiają się na samym jęczmieniu, dla którego dokonują oceny wpływu różnych technik rolniczych na plon i jakość ziarna, zwłaszcza w zakresie jakości słodowania. Ponadto interesuje ich, jak zmienia się jakość gleby w dłuższej perspektywie.

Jęczmień jary – eksperyment naukowców

Obszary w Žabčicach są wykorzystywane przez ekspertów do porównywania poszczególnych zabiegów siewu. W jednej części tylko jęczmień jary rośnie każdego roku, w innych na przemian jęczmień, pszenica, kukurydza i lucerna.

Jęczmień jary zasiany w tym samym miejscu nadal wykazuje tendencję do niższych plonów i jest nieco mniejsza pewność utrzymania parametrów jakościowych

– mówi Tamara Dryšlová z Katedry Agrosystemów i Bioklimatologii Wydziału Rolniczego Wydziału Rolniczego.

Porównując dwa różne podejścia, naukowcy mogą zbadać, jak długoterminowe rolnictwo, orka i zmiany klimatyczne wpływają na uprawy i glebę. Agronomi z Uniwersytetu Mendla również skupiają się na zarządzaniu gruntami. W długoterminowym eksperymencie wykorzystują dwie technologie, jedną z tradycyjną orką, a drugą z płytkim spulchnianiem.

W monokulturze przetwarzanie to jest wyraźniejsze. Plony są niższe przy płytszym przetwarzaniu. Różnica sięga nawet jednej tony na hektar

– powiedziała Dryšlová.

Czytaj też: Zboża jare – jak wybrać odmiany dające najwyższe plony?

Jęczmień jary – różnica w plonach zaskakuje naukowców

Średnie plony z hektara zmieniły się dośćJeczmien jary 02 znacząco na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Na początku doświadczenia odmiany były mniej wydajne, ale plony były bardziej stabilne. Jednak po 2000 roku wahania zbiorów są bardziej wyraźne. Jęczmień jary jest zbierany częściej, ale według Dryšlovej może być bardziej podatny na ekstremalne warunki pogodowe.

Wyrazem lat podczas warunków pogodowych jest dziś alfa i omega. Wysokie plony nawet w monokulturze około 8 ton były w latach sprzyjających tj. 2004 i 2008. Wręcz przeciwnie, lata 2012 i 2018 były ekstremalne, była to sucha wiosna i plony wynosiły tylko 3 tony, w niektórych wariantach nawet 1,5 tony

– wymienia Dryšlová.

Te wieloletnie badania są kluczowe, zwłaszcza w ostatnim okresie, kiedy skutki tak zwanych zmian klimatycznych stają się coraz bardziej widoczne.

Instytut Agrosystemów i Bioklimatologii AF MENDELU od dawna zajmuje się proponowaniem odpowiednich metod gospodarowania gruntami, kładąc nacisk na godzenie produktywnego użytkowania ziemi z koniecznością ochrony gleby i zachowania jej funkcji pozaprodukcyjnych. Istnienie i wyniki wieloletnich eksperymentów są cennym źródłem informacji, zwłaszcza w obecnym okresie zachodzących zmian klimatycznych, które znacząco wpływają na gospodarowanie gruntami rolnymi. Eksperymenty te są wykorzystywane w różnych dziedzinach badań, ale także w nauczaniu studentów Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Mendla w Brnie.

W Žabčicach eksperci śledzą uczniów z trzema monokulturami upraw polowych i jedną procedurą siewu. Jęczmień jary zawsze odgrywał kluczową rolę w ocenie eksperymentu. Jest to tradycyjna roślina uprawiana w Czechach. Szczególnie w ostatnim stuleciu istniała znacząca czeska hodowla odmian słodowych wykorzystywanych do produkcji piwa, która dała podstawę dla dziesiątek innych odmian nie tylko w naszym kraju, ale także w innych krajach świata. Inne monokultury z uprawą pszenicy ozimej i kukurydzy na ziarno powstały około dwudziestu lat temu.

agris.cz/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023