O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Jaskier rozłogowy należy do roślin o bardzo zmiennym wyglądzie

Jaskier rozłogowy

Jaskier rozłogowy jest pospolity na całym obszarze naszego kraju. Jest gatunkiem roślin, która należy do rodziny jaskrowatych. 

Jaskier to stara roślina ozdobna, sadzona na rabatach i w kompozycjach naturalistycznych. Należy do roślin o bardzo zmiennym wyglądzie, co może wynikać z krzyżowania się z innymi jaskrami. Rozmnaża się go przez siew nasion (najlepiej zaraz po ich zebraniu), lub przez podział rozrośniętych kęp wiosną lub jesienią. Najlepiej rośnie na przepuszczalnej i stale wilgotnej glebie. 

Ważnym elementem są kwiaty 

Łacińska nazwa jaskra brzmi Ranunculus repens, a tak jak wszystkie jaskry należy on do rodziny jaskrowatych Ranunculaceae. Ranunculus repens to bylina rozłogowa, której pędy są lekko owłosione, a jej wysokość sięga od 10 do 60 centymetrów.

Jaskier rozłogowy ma charakterystyczne żółte kwiaty. Jest to bardzo ważny element ozdobny tej rośliny. Żółte kwiaty pokazują się na roślinie w okresie od maja do września. Kwiaty zebrane są w wiechotki jednoramienne, które rosną na szczytach pędów. Pojedyncze kwiaty mają od 1,5 do 2,2 cm średnicy, a składają się z 5 eliptycznie owalnych działek kielicha oraz z 5 odwrotnie jajowatych płatków długości od 5 do 7 mm. Mimo bardzo ozdobnych kwiatów, jaskry te uważane są za chwasty rozłogowe na polach. 

jaskier rozłogowy uprawa

Jaskier rozłogowy – uprawa

Gatunek tej rośliny występuje naturalnie w Afryce Północnej, Europie oraz Azji. Występuje także w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity na całym obszarze. Uprawiany jest ze względu na swój pokrój i ładne kwiaty, które u różnych odmian mogą być pojedyncze lub pełne, np. odmiana Pleniflorus ma żółte, pełne kwiaty i wysokość do 60 cm. Nadaje się na rabaty.

Jeśli chodzi o uprawę, to jaskier rozłogowy rozmnaża się przez siew nasion (najlepiej zaraz po ich zebraniu), lub przez podział rozrośniętych kęp mm  wiosną lub jesienią. Pręciki dojrzewają stopniowo, poczynając od zewnętrznych. Gdy zaczną dojrzewać pręciki wewnętrzne, ich nitki wydłużają się i wyginają do środka, tak, że ich pyłek wysypuje się na znamiona słupków. 

Czytaj także: Tymotka łąkowa – trawa o bardzo wysokich walorach pokarmowych

org.wikipedia.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023