Jaskier ostry, inaczej nazywany pryszczeniecem jest rośliną z rodziny jaskrowatych występujący w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej.
Jest to roślina wieloletnia, która może urosnąć do nawet 90 cm. Wczesną wiosną tworzy gwiazdkę z liści ozimowych, a następnie kwiatostan nagi lub owłosiony u nasady. Gatunki nie rozmnażają gatunków, które działają jak inne gatunki tego samego rodzaju. Posiada łodygę, która się rozgałęzia.
Jaskier ostry posiada łodygę, która jest wzniesioną odmianą z rozgałęzieniami. Posiada lekkie przylegające owłosienie. Liście jaskiera są odzimkowe z długimi ogonkach, posiadają nacięcia z ząbkowanymi łatkami. Liście łodygowe o mniejszej ilości łatek i mniejsze.
Kwiaty rośliny są promieniste, z żółtą barwą. Żółtawozielony kielich złożony z 5 działek, korona z 5 błyszczących płatków, liczne pręciki i słupki ułożone w linii spiralnej. Roślina posiada kłącze, które tworzy grube korzenie. Owocami jaskiera są mieszaki z krótkim dzióbkiem, zawierające pojedyncze nasiona.
Jaskier ostry jest znany jako roślina lecznicza. Wywar z liści był w ludowej medycynie używany przeciw wypryskom skórnym. Znana jest odmiana o nazwie „multiplex” jest znana od końca XV wieku. Jest ona o 1/3 mniejsza od ostrej wersji, tworzy kuliste kwiatki pozbawione ostrych zakończeń. Znana jest ze swojego ozdobnego charakteru.
Pręciki dojrzewają stopniowo, zaczynając od skrajnych. Gdy wewnętrzne pręciki zaczynają dojrzewać, ich włókna wydłużają się i zaginają do wewnątrz, pozwalając pyłkowi pokryć znamiona. Dzięki takim mechanizmom roślina początkowo zabezpiecza się przed samozapyleniem, sprzyjając zapylaniu krzyżowemu, ale jeśli tak się nie stanie, może się samozapylać.
Kwitnie w maju, sporadycznie do lipca. Siedlisko: łąki i lasy, krzewy. Na wielu murawach, zwłaszcza podmokłych, jest tak masywny, że w okresie kwitnienia nadaje murawom żółty kolor. obrzydliwy; Jak wszystkie jaskry zawiera ranunculinę i jest toksyczny. Bydło tego nie je. W sianie (suszonym) traci swoje toksyczne właściwości.
Czytaj również: Uprawa maku i konopi włóknistych na nowych zasadach
Wikipedia/fot.pixabay