PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Jakie drzewa sadzić parami? Koniecznie sprawdź!

Jakie drzewa sadzić parami? Koniecznie sprawdź!

Autor: Emilia Gromczak 2021-07-18 07:38:14
Jakie drzewa sadzić parami? Koniecznie sprawdź!

Jakie drzewa sadzić parami? Każdy kto ma swój ogród powinien znać odpowiedź na to pytanie. Rozmieszczenie drzew ma wpływ na wygląd ogrodu i stan drzew. Nie sadźmy drzew chaotycznie, gdyż może to doprowadzić do różnych objaw chorobowych lub niskiego plonu. Jakie są zasady sadzenia drzew?

Jakie drzewa sadzić parami – dobre przykłady

Odpowiednie rozmieszczenie drzew wpływa na wygląd ogrodu, ale przede wszystkim najakie drzewa sadzić parami przykłady prawdopodobieństwo wystąpienia chorób czy wysokości plonu. Należy zwrócić uwagę jakie drzewa sadzić parami. Dobrym przykładem jest posadzenie jabłoni ze śliwką, gdyż dobrze czują się w swoim towarzystwie. Śliwę jednak trzeba posadzić od słonecznej strony. Obok jabłoni można posadzić również jarzębia pospolitego, którego owoce są przysmakiem szkodników. W ten sposób uchronimy jabłka przed atakiem robaków. Świetnie na stan czereśni wpłynie morwa. Ptaki zjadają owoce czereśni, dlatego posadźmy obok niej morwę. Ptaki wybiorą właśnie jej owoce. Dobrze ze sobą współgrają również wiśnie, śliwki i czereśnie. Co warto dodać, w pobliżu siebie dobrze jest sadzić drzewa tego samego gatunku. To sąsiedztwo zapewnia stały plon z owoców z obu drzew.

Sprawdź: Najcięższa wiśnia na świecie! Ile waży ten gigantyczny owoc?

Jakich drzew nie sadzić obok siebie?

Wiemy już jakie drzewa sadzić parami. Jednak istnieją połączenia niekorzystne, które warto znać. Przykładem tego typu jest jabłoń i wiśnia. Te dwa drzewa tuż obok siebie będą bardzo konkurować. Wiśnia wyda plon, lecz nie będzie on duży. Obok jabłoni nie sprawdzą się również takie krzewy, jak kalina czy róża. Są one siedliskiem chorób, co odbije się negatywnie na jabłoni. Na dobre nie wyjdzie zestawienie gruszy z jałowcem lub z jarzębiną. Na gruszy i jałowcu pasożytuje grzyb – rdza gruszy, który do pełnego rozwoju potrzebuje tych dwóch grzybów. To połączenie skutkuje chorobą gruszy. Z kolei grusza i jarzębina są żywicielami bakterii, która powoduje zarazę ogniową. Nie wolno również sadzić obok siebie jabłoni z wiśniami i czereśniami oraz gruszy z wiśniami i czereśniami.

mrowka.com.pl/fot.pixabay.com