O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Jaki jest odpowiedni czas od oprysku do deszczu?

czas od oprysku do deszczu

Czas od oprysku do deszczu jest ważny, ponieważ wpływa na działanie odpowiedniego herbicydu. Opady mogą mieć zbawienne, ale również tragiczne działanie.

Deszcz może mieć zarówno korzystny, jak i niepożądany wpływ na zabiegi herbicydowe, a to będzie zależeć od tego, czy wykonujemy opryski doglebowe, czy dolistne, od intensywności opadów i kiedy one wystąpią. Przy stosowaniu herbicydów do stosowania w glebie na ogół pożądane są umiarkowane opady, ponieważ woda pomaga aktywnym składnikom dotrzeć do obszaru kiełkowania nasion chwastów.

Charakterystyka opadów w czasie oprysków

Jednak obfite lub długotrwałe opady mogą wypierać herbicydy z gleby, co może zmniejszać ich skuteczność, uszkadzać uprawy (głębsze korzenie) lub wypłukiwać do wód gruntowych. Z drugiej strony brak deszczu przez długi czas, który powoduje wysychanie gleby, może uniemożliwić opryskiwanie wspomnianym kompozycją. Dlatego optymalna wilgotność gleby jest kluczem do wysokiej wydajności środka.

Zatem, kiedy jest odpowiedni czas od oprysku do deszczu? Opady  mogą być szczególnie uciążliwe przy stosowaniu herbicydów dolistnych. O ile lekki deszcz, zaraz po oprysku, nie powinien znacząco wpływać na skuteczność herbicydu (choć nie jest to regułą!), o tyle ulewny deszcz może zmyć herbicyd z powierzchni chwastów, zapobieganie wchłanianiu przez rośliny.

czas od oprysku do deszczu

Czas od oprysku do deszczu ma znaczenie

Z powodu opadów większość etykiet herbicydów podaje przeciwwskazanie do  oprysku przed spodziewanym ulewnym deszczem lub na rośliny mokre od deszczu lub rosy. Na etykiecie często znajduje się również informacja o tym, jak długo środek wejdzie do rośliny, czyli jak długo po  zabiegu deszcz nie wpływa negatywnie na działanie środka.

Czas od oprysku do deszczu jest ważny, ale musimy się upewnić, że zastosowany herbicyd działa i nie musimy ę martwić o dodatkowe leczenie po nagłej ulewie. Ze względu na różne właściwości fizykochemiczne, zależne głównie od składnika aktywnego, substancji towarzyszących (formuła preparatu) oraz obecności substancji pomocniczych w płynie roboczym, czas ten często jest bardzo różny.

Czytaj również: Choroby buraków cukrowych to nie tylko chwościk. Jak je zwalczać?

Raportrolny.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023