O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-07-2021

Autor: Emilia Gromczak

Kukurydza dla kur ma korzystny wpływ na kolor żółtek jaj

Kukurydza dla kur ma korzystny wpływ na kolor żółtek jaj

Kukurydza dla kur jest powszechnie stosowana w żywieniu tych ptaków. Korzystnie wpływa na kolor żółtek jaj oraz jest dobrze trawiona przez kury. Poza kukurydzą w żywieniu ptaków stosuje się także pszenicę czy otręby pszenne. Ponadto należy pamiętać o zielonkach, które są ich ulubionym pokarmem. Co jeszcze zastosować w ich żywieniu?

Żywienie kur

Dziś podstawą żywienia drobiu w systemie intensywnym są wyłącznie mieszanki pełno porcjowe, które zaspokajają ich wszystkie potrzeby żywieniowe bez względu na porę roku. Natomiast w systemie ekstensywnym kury karmione są głównie tym, co akurat znajduje się w gospodarstwie. Powszechnie stosowana jest kukurydza dla kur. Ptaki te lubią także pszenicę. Kury nie przepadają jednak za jęczmieniem, pszenżytem i żytem. Należy również uważać na otręby pszenne, których nadmiar może spowodować biegunkę w stadzie. Warto również zadbać o zielonki, takie jak pokrzywa, lucerna, koniczyna, mniszek lekarski, krwawnik. Kury są ich smakoszkami. Kukurydza dla kur, zielonki czy inne zboża, to jednak nie wszystko. Możemy wykorzystać również kiszonkę. Do zakiszenia nadają się ziemniaki, marchew, a nawet liście z buraków lub kapusty. Warto także pomyśleć o dodatku ziół, które powodują, że pasza dla kur jest smaczniejsza, a przy tym podane z ziołami czosnek lub cebula, działają jak naturalne lekarstwa podtrzymujące odporność ptaków.

Sprawdź: Sektor drobiarski w RPA jest niszczony przez zamieszki i lockdowny!

Kukurydza dla kur – właściwości kukurydza dla kurw właściwości

Kukurydza dla kur jest dość popularna. Ma bardzo wysoką wartość energetyczną, a dzięki ksantofilom (żółtym barwnikom roślinnym należącym do karotenoidów) zabarwia żółtko na pożądany kolor. Nadaje się na paszę dla kurcząt oraz niosek, jest źródłem prowitaminy A- karotenu. Jednak nie należy jednak podawać jej w nadmiernych ilościach, ponieważ zbyt wysoki udział w dawce może skutkować otłuszczeniem niosek. Owies dobrze uzupełnia energię i witaminy z grupy B, ale jest niestety zbyt włóknisty, by stosować go w dużym udziale bez pogorszenia strawności paszy. W hodowlach przyzagrodowych świetnie sprawdza się natomiast wzbogacanie jadłospisu niosek o gotowane lub parowane ziemniaki, tartą marchew, buraki, kapustę. Ptaki powinny mieć ponadto dostęp do zielonki

 

kalendarzrolnikow.p/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023