PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Gorczyca biała – czy jej uprawa jest możliwa także w Polsce?

Gorczyca biała – czy jej uprawa jest możliwa także w Polsce?

Autor: Tomasz Racki 2021-06-20 17:03:08
Gorczyca biała

Gorczyca biała to pospolita roślina przyprawowa, której uprawa możliwa jest w wielu zakątkach świata. Najczęściej roślinę tę spotyka się południowej części kontynentu europejskiego, ale także w Azji czy Afryce. Została ona także zaszczepiona w Polsce, gdzie jej uprawa w wielu przypadkach okazuje się naprawdę opłacalna.

Jak wygląda gorczyca biała?

Gorczyca biała osiąga wysokość około 60 centymetrów. Przy dobrych warunkach glebowych i właściwej wilgotności może dorastać nawet do metra. Posiada jasny szeroko rozgałęziony korzeń, prosta łodygę, która jest w dotyku szorstka. Liście gorczycy białej są naprzemianległe i pierzastodzielne – z nierówno ząbkowanymi, tępymi działkami. Kwiaty wyraźnie i przyjemnie pachną, przybierając przy tym złoto-żółtawą barwę.

Jest to miododajna roślina, której kwitnienie przypada na okres od pierwszych dni maja aż do początku sierpnia.gorczyca biala 2

Gorczyca biała – zastosowanie

Gorczyca biała została wpisana do rejestru roślin uprawnych Unii Europejskiej. Młoda gorczyca sprawdza się jako surowiec paszowy. Musi być ona wówczas zebrana jeszcze przed okresem kwitnienia. Przyrost masy zielonej pozwala także na wykorzystywanie gorczycy białej jako międzyplonu ścierniskowego. Odpowiednio zaorana, zwiększa udział warstwy próchniczej w glebie.

Czytaj także: Zbiory zbóż w Niemczech: Następne trzy tygodnie będą kluczowe

Nasiona gorczycy białej wytwarza się olejek gorczyczny, która ma za zadanie pobudzenie trawienia. Roślina ta posiada jednak także inne lecznicze zastosowania, ponieważ same nasiona zawierają środki eteryczne. Jest to także bogate źródło białka i soli mineralnych. Wodny wyciąg z gorczycy białej pomaga w przypadku schorzeń układu pokarmowego. Odpowiednio spreparowana roślina pomaga także w przypadkach infekcji gardła, migdałków, ale także w walce ze skutkami reumatyzmu i schorzeń stawów.

Swoją popularność gorczyca biała zawdzięcza także szerokiemu wykorzystaniu w produkcji pieprzu ziołowego, mieszanek przypraw oraz musztard.
Gorczyca białą trująca dla wielu zwierząt
Podczas owocowania gorczyca biała nie może być spożywana przez drób, świnie, bydło, owce i konie. Jest wówczas silnie trująca przez znaczną zawartość olejku gorczycznego. U wskazanych gatunków zwierząt powoduje on utratę apetytu, zapalenie błon śluzowych, biegunki oraz obniża ich ruchliwość.

Fot, wikiemdia