O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Gnojowica – jej zakwaszanie ogranicza emisję amoniaku

Gnojowica – jej zakwaszanie ogranicza emisję amoniaku

Gnojowica ogranicza emisję amoniaku. Proces jej zakwaszenia poprzez kwas siarkowy to odpowiednie rozwiązanie rolnicze pod wieloma względami m.in. ogranicza emisję amoniaku, likwiduje przykry odór oraz prowadzi do rozwoju niektórych roślin. Zakwaszanie to bardzo istotne działanie, gdyż Polska zobowiązała się do redukcji emisji amoniaku o 1% w każdym roku od 2020 do 2029 r.

Gnojowica sposobem na ograniczenie emisji amoniakuupraveny_gullefa-1302559_1280.jpg

Polska zobowiązała się do redukcji emisji amoniaku o 1% w każdym roku od 2020 do 2029 r. W porównaniu z 2005 r. zakres redukcji emisji powinien wynosić 17%. Wymaga to pilnych zmian w praktykach rolniczych, które będą ograniczały ślad węglowy. Prócz działanie polegające na zastąpieniu mocznika saletrą amonową wpływ na redukcję amoniaku ma gnojowica, która jest zakwaszana. Można ją zakwaszać na każdym etapie, w budynku inwentarskim, podczas magazynowania na zewnątrz lub podczas aplikacji na pole i wówczas emisja amoniaku, czyli tym samym strata azotu, jest ograniczana w wybranym elemencie łańcucha zarządzania. Zakwaszeniu służy stężony kwas siarkowy, gdyż jest łatwo dostępny, tani i nie doprowadza do ulatniania się amoniaku. Pompowaniem kwasu bezpośrednio do zbiornika na gnojowicę zajmują się wyspecjalizowane osoby. 

Gnojowica bydlęca ma wartość pH ponad 7, a świńska ponad 8 pH. Wysoka wartość odczynu wiąże się z większymi stratami amoniaku, a więc z intensywniejszym zapachem. Zakwaszona gnojowica może całkowicie zlikwidować przykry odór. 

Dania to przykład kraju, w którym stosuje powyższe praktyki. Obecnie w Danii około 20 % gnojowicy jest zakwaszane, badania pokazują, że do 2030 r. będzie to 70 %.

Zakwaszenie gnojowicy – dodatkowe korzyści 

Zakwaszona gnojowica ma również lepsze właściwości nawozowe. Można ją zastosować na grunty orne, użytki zielone. Dobrze przyswajają ją uprawy, dla której dodatek siarki ma szczególne znaczenie np. rzepak, koniczyna czy też kukurydza. Ponadto przynosi oszczędności finansowe dla gospodarstwa. Rolnik, korzystający z zakwaszonej gnojowicy, nie musi zaopatrywać się w dodatkowe środki ochrony roślin z dodatkiem kwasu siarkowego. 

 Przeczytaj także: Sprzedaż pestycydów w UE najniższa od lat. A w Polsce wzrost o 11%

kzp-ptch.pl/kalendarzrolników.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023