O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Glifosat i neonikotynoidy będą dozwolone we Francji w tym roku

Glifosat

Francuzi nadal zaprawiają nasiona buraka imidaklopridem lub tiametoksamem. Glifosat również nie powinien być całkowicie zakazany.

W tym roku francuscy hodowcy buraków prawdopodobnie będą mogli ponownie użyć nasion zaprawionych owadobójczymi składnikami aktywnymi – neonikotynoidami. Rząd chce zatwierdzić stosowanie imidaklopridu lub tiametoksamu przez 120 dni. Glifosat powinien być nadal dozwolony, jeśli nie są dostępne żadne alternatywy. Francuskie stowarzyszenie pszczelarzy (UNAF) i organizacja ekologiczna Générations Futures skrytykowały zamiary rządu.Wzywają teraz do zaostrzenia wymogów ochrony środowiska.

Glifosat i neonikotynoidy nadal dozwolone

Według francuskiego Ministerstwa Rolnictwa, towarzyszący organ kontrolny odpowiedzialny za zatwierdzenia w sytuacjach nadzwyczajnych, zatwierdził ponowny wyjątek od zakazu stosowania neonikotynoidów. W końcu nie można wykluczyć, że mszyce ponownie rozprzestrzenią się w 2022 roku i ponownie przeniosą niebezpieczne patogeny. Również glifosat powinien być nadal dozwolony, jeśli nie są dostępne żadne alternatywy.

Francuskie stowarzyszenie pszczelarzy (UNAF) i organizacja ekologiczna Générations Futures skrytykowały zamiary rządu. Obie organizacje głosowały w towarzyszącym komitecie kontrolnym przeciwko ponownemu zatwierdzeniu substancji w sytuacjach nadzwyczajnych. Wzywają teraz do zaostrzenia wymogów ochrony środowiska.

Na przykład Belgia zezwoliła na uprawę roślin, które są atrakcyjne dla zapylaczy na odpowiednich obszarach, dopiero od piątego roku po zastosowaniu aktywnych składników neonikotynoidowych. Obecnie we Francji planowana jest dwuletnia przerwa.

Według pszczelarzy nieodpowiedzialne jest dopuszczenie substancji do uprawy soi i fasoli już w tym roku. Uważa się, że kultury te są atrakcyjne dla owadów zapylających i dlatego na zastosowanie środków neonikotynoidowych należy zezwolić tak późno, jak to możliwe.

Glifosat nie będzie kontrolowany?

Rząd również zajął stanowisko w sprawie ewentualnegoGlifosat 013 zakazu stosowania glifosatu. Minister rolnictwa Julien Denormandie wyjaśnił w Zgromadzeniu Narodowym, że glifosat powinien być zakazany tylko w przypadkach, dla których istnieją ekonomicznie opłacalne i ekologicznie zdrowe alternatywy.

Paryż od dawna wysyła sprzeczne sygnały dotyczące glifosatu. W 2017 roku Francja głosowała przeciwko ponownej autoryzacji przez UE. Następnie prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że glifosat zostanie zakazany najpóźniej po trzech latach. W 2018 r. zakaz został jednak usunięty z ustawy, aby wzmocnić producentów. W 2019 r. Macron całkowicie wycofał się ze swojego pomysłu.

Pod koniec 2022 roku zapadnie decyzja o ponownym zatwierdzeniu substancji czynnej w UE. Francja jest jednym z czterech sprawozdawczych państw członkowskich Grupy Oceny Glifosatu (AGG). W czerwcu 2021 r. ta ostatnia złożyła oświadczenie, zgodnie z którym nie trzeba ponownie klasyfikować potencjalnego zagrożenia glifosatu pod względem rakotwórczości i toksycznego wpływu na reprodukcję, a także mutagenności komórek rozrodczych.

Francja sprawuje przewodnictwo w Radzie UE od stycznia 2022 roku. Jako jeden z priorytetów Paryż wymienił ograniczenie wydatków na ochronę roślin. Ma to na celu energiczny postęp w transformacji agroekologicznej, ale bez utraty suwerenności żywnościowej.

Czytaj też: Neonikotynoidy – KE szykuje się do wprowadzenia zakazu

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023