PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Epidemia salmonelli – skażona cebula spowodowała falę zatruć w USA

Epidemia salmonelli – skażona cebula spowodowała falę zatruć w USA

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-08-21 20:00:00
Epidemia salmonelli

Epidemia salmonelli związana z wycofywaną cebulą rozprzestrzeniła się do 47 stanów w USA, zwiększając liczbę przypadków i hospitalizacji. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków podała, że analizuje próbki zebrane w Thomson International w Bakersfield w Kalifornii, które wycofały wszystkie czerwone, białe, żółte i słodkie żółte cebule wysłane do wszystkich 50 stanów i Dystryktu Kolumbii od 1 maja do 1 sierpnia.

Epidemia salmonelli – skażona cebula w USA

W swojej aktualizacji Centrum Kontroli i Prewencji Chorób stwierdziło, że epidemia salmonelli spowodowała 869 przypadków zatruć, przy 116 hospitalizacjach w 47 stanach (tylko Oklahoma, Luizjana i Vermont nie miały przypadków zatrucia). Nie zgłoszono żadnych zgonów.

Początkowe wycofanie dotyczyło cebuli luzem rozprowadzanej do hurtowni, restauracji i sklepów detalicznych we wszystkich 50 stanach pod markami takimi jak Thomson Premium, TLC Thomson International, Kroger, Food Lion i Onions 52.

Epidemia salmonelli sprawiła, że później wycofano kilka gotowych do spożycia produktów mięsnych i drobiowych oraz sałatek, ponieważ mogły zawierać wycofaną cebulę, sprzedawanych w niektórych sklepach Walmart, Kroger i HEB w 10 stanach.

Teraz do listy wycofanych produktów dodano dipy serowe sprzedawane pod markami Murray's, Jarlsberg i Deli i sprzedawane w sklepach Kroger, Fred Meyer, Fry's and Smith's, które łącznie mają sklepy na Alasce, Arizonie, Arkansas, Idaho, Kentucky, Luizjanie, Mississippi, Missouri, Ohio, Oregon, Tennessee, Teksas, Wirginia, Waszyngton i Zachodnia Wirginia.

Produkty te, sprzedawane między 15 maja a 6 sierpnia, mogły zawierać czerwoną cebulę firmy Thomson jako składnik.

Czytaj też: Nadchloran – Europa wyznacza nowe limity w warzywach i owocach

Epidemia salmonelli – skażone brzoskwinie w USA

Druga epidemia salmonelli w USAEpidemia salmonelli 02, którą bada Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dotyczy skażonych brzoskwiń. Spowodowała ona do tej pory zatrucie u 68 osób w dziewięciu stanach.

Brzoskwinie w workach były sprzedawane pod marką Wawona w 2-funtowych przezroczystych plastikowych torebkach w sklepach ALDI w 16 stanach od 1 czerwca.

ALDI dobrowolnie wycofało brzoskwinie wysłane do następujących stanów: Connecticut, Iowa, Illinois, Kentucky, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Dakota Północna, New Hampshire, Nowy Jork, Ohio, Rhode Island, Dakota Południowa, Vermont, Wisconsin i Zachodnia Wirginia. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zidentyfikowało brzoskwinie jako prawdopodobne źródło infekcji salmonellą, zgodnie z komunikatem prasowym FDA.

Śledztwo FDA jest w toku w celu określenia pełnego zakresu dystrybucji produktu i źródła zanieczyszczenia

– przekazała agencja

Epidemia salmonelli została odnotowana w Iowa, Maryland, Michigan, Minnesocie, New Jersey, Nowym Jorku, Pensylwanii, Wirginii i Wisconsin. FDA apeluje do każdego, kto kupił brzoskwinie, na przykład restauracji, sprzedawców detalicznych i konsumentów, aby je wyrzucili.

Ludzie powinni czyścić i dezynfekować wszelkie powierzchnie, z którymi brzoskwinie mogły mieć kontakt, aby zapobiec zanieczyszczeniu krzyżowemu, powiedział FDA, w tym deski do krojenia, krajalnice, blaty, lodówki i pojemniki do przechowywania.

freshplaza.com/fot.Pixabay/Wikimedia


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE