PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Eksport zboża na świecie – Ukraina zajmuje drugie miejsce tuż za USA

Eksport zboża na świecie – Ukraina zajmuje drugie miejsce tuż za USA

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-08-25 10:42:29
Eksport zboża

Ukraiński eksport zboża świetnie radzi sobie pomimo pandemii koronawirusa oraz suszy, która dotknęła pola naszych wschodnich sąsiadów. W wartości eksportu Ukrainę wyprzedzają już tylko Stany Zjednoczone. Rekordy w eksporcie bije ukraińska firma Kernel, która odnotowała historyczne maksimum zarówno dla firmy jak i Ukrainy. Na znaczący wzrost eksportu złożyło się kilka czynników. W szczególności poprzez zwiększenie przepustowości własnego portu.

Eksport zboża na Ukrainie

W sezonie 2019/20 ukraiński eksport zboża na rynki zagraniczne osiągnął wartość 9 miliardów dolarów, co po Stanach Zjednoczonych stało się drugą największą liczbą na świecie. O sprawie poinformował prezes Ukraińskiego Związku Zbożowego (UZA) Nikołaj Gorbaczow.

Ukraina oczywiście musi rozwijać sprzedaż produktów o wartości dodanej. Jednak nadzieje, że w ciągu najbliższych 5-10 lat na Ukrainie nastąpi przełom w branży przetwórstwa zbóż, są płonne. W końcu, aby eksportować mąkę lub makaron, trzeba jasno zrozumieć, czego się od nas chce. Ale zawsze będziemy uprawiać i sprzedawać zboże.

– powiedział.

Gorbaczow zaznaczył, że UZA prognozuje zbiory zbóż i roślin oleistych w bieżącym sezonie na 96,7 mln ton, zaś eksport zboża na 58 mln ton.

W ciągu ostatnich 2 tygodni stan upraw kukurydzy pogorszył się, więc spodziewamy się zmniejszenia jej plonów o około 3 mln. Jednak nawet jeśli ograniczymy produkcję zbóż do 33 mln ton, to nadal będzie to plon nr 3 w historii Ukrainy.

– wyjaśnił prezes UZA.

Pilne! Dwa nowe ogniska ASF u trzody chlewnej! Tym razem województwo warmińsko-mazurskie

Eksport zboża – firma Kernel pobiła rekord

Eksport zboża firmy Kernel w roku gospodarczym 2019/20 Eksport zboza wyniósł 8 milionów ton. To nowe historyczne maksimum dla firmy i Ukrainy – żaden eksporter rolny nie osiągnął tego poziomu. Na znaczący wzrost eksportu złożyło się kilka czynników. W szczególności poprzez zwiększenie przepustowości własnego portu – poinformowała ukraińska służba prasowa.

Kernel został operatorem z największym wolumenem przeładunków zboża w portach Ukrainy w roku gospodarczym 2019/20. W ciągu ostatnich dwóch lat firma podwoiła swój eksport zboża, umacniając swoją pozycję lidera na rynku. Udział Kernela w całkowitym eksporcie zboża z Ukrainy wzrósł z 11,6% do 13,3%

– powiedział Yevhen Osipov, dyrektor generalny Kernel.

Według Oleksandra Golovina, dyrektora generalnego Kernel-Trade, dyrektora do spraw zakupów zbóż i nasion oleistych, oprócz rekordowych zbiorów zbóż drugi rok z rzędu na wskaźniki miała wpływ wydajna i skoordynowana praca zespołów Kernel w zaopatrzeniu, handlu i logistyce.

Rekordowy eksport zboża byłby niemożliwy bez owocnej współpracy z rolnikami. Dział Kernel Agrobusiness dostarczył 2,8 miliona ton zboża. Kupiliśmy kolejne 5,2 mln ton produktów od producentów rolnych, w tym poprzez zakupy terminowe, umowy finansowania oraz projekt partnerski Open Agribusiness. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba ta wzrosła o 63%. Plany na ten rok są jeszcze bardziej ambitne – około 7,4 miliona ton

– powiedział Alexander Golovin.

agravery.com/fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?


Autor: Sebastian Wroniewski

Zbliża się termin, by wykonać ostatnie zabiegi w rzepaku


Autor: Emilia Gromczak

Zakwaszanie gnojowicy jest prośrodowiskowe i ma wiele korzyści


BULT SMOGOWICZE