O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Dotacje rolne – Trump wspiera rolników! WTO protestuje

Dotacje rolne

Ogromne dotacje rolne, które Trump płaci amerykańskim rolnikom, aby zrekompensować wojnę handlową z Chinami, prawdopodobnie naruszają zasady WTO.

Dotacje rolne – analiza byłego szefa USDA

Od momentu ustanowienia Światowej Organizacji Handlu(WTO) w 1995 roku w umowie o handlu produktami rolnymi WTO ustalono górne limity pomocy dla rolnictwa. Stany Zjednoczone również są zobowiązane do przestrzegania międzynarodowego prawa handlowego. Natomiast prezydent Donald Trump najprawdopodobniej przekroczył limit na dotacje rolne w zeszłym roku wspomagając amerykańskich rolników kilkoma pakietami pomocowymi.

Tak przynajmniej sugeruje analiza, którą Joseph Glauber, były szef Departamentu Rolnictwa (USDA), przedstawił na posiedzeniu komisji senackiej w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu.

Dotacje rolne – USA jest zobowiązane do przestrzegania zasad WTO

25 lat temu ponad 100 krajów uczestniczącychDotacje rolne 02 w 8. Światowej Rundzie Handlu zdecydowało się znieść pozataryfowe bariery handlowe, cła i subsydia eksportowe . Stany Zjednoczone i Unia Europejska podpisały także „Akt końcowy z Marrakeszu” w kwietniu 1994 roku, który zakończył tak zwaną Rundę Urugwajskich Międzynarodowych Rozmów Handlowych.

Według danych Światowej Organizacji Handlu w Genewie, od tego czasu Stany Zjednoczone przestrzegają ustalonego krajowego górnego limitu na dotacje rolne zakłócające handel, zwykle z wyraźnym marginesem.

Dotacje rolne – Trump wspiera rolników w walce handlowej z Chinami

Ale wojna handlowa z Chinami, którą Trump prowadzi od dwóch lat, zdenerwowała świat. Joseph Glauber przedstawił dane komisji senackiej: Administracja Trumpa przyznała amerykańskim rolnikom specjalne dotacje rolne w wysokości 28 miliardów dolarów w 2019 roku.

Wraz z płatnościami z programu wspierania cen i dochodów oraz programu ubezpieczenia upraw, zakłócające handel dotacje rolne osiągną łącznie 32-33 miliardy dolarów. To o około trzy czwarte więcej niż dopuszczalny pułap WTO w wysokości 19,1 miliardów dolarów na 2019 rok.

Czytaj także: ASF – powódź w Chinach wywołuje nowe ogniska choroby

Dotacje rolne – wojna handlowa między USA a Chinami

Ponieważ jednak Chiny zareagowały na amerykańskie cła karne nałożone na chińskie produkty w 2018 roku, wprowadzając cła odwetowe na import produktów rolnych ze Stanów Zjednoczonych, dochody amerykańskich rolników z eksportu gwałtownie spadły.

W 2017 roku około jedną czwartą gatunków soi dojrzewającej w Stanach Zjednoczonych wyeksportowano do Chin. Całkowita wartość eksportu produktów rolnych z USA do Republiki Ludowej wyniosła 19,5 miliarda dolarów. W zeszłym roku zostało z tego 9,1 miliarda dolarów, czyli mniej niż połowa. Eksport soi do Państwa Środka spadł do najniższego poziomu od 2006 roku.

Głównym beneficjentem wojny handlowej była Brazylia, która była w stanie rozszerzyć swoje dostawy do Chin.

Administracja Trumpa zareagowała na poważną utratę dochodów rolników uruchamiając wysokie dotacje rolne. W tym samym czasie Waszyngton i Pekin uzgodniły nowy, ekstensywny import produktów rolnych z Chin z USA. Cel w wysokości 36,5 miliarda dolarów został wydany na 2020 rok.

Jednak Glauber, który był tymczasowo głównym negocjatorem USA w WTO, ma duże wątpliwości, czy ten wolumen zostanie osiągnięty. Obecnie Chiny co tydzień zawierają nowe rekordowe umowy z amerykańskimi eksporterami kukurydzy i soi . Od stycznia do maja podpisany wolumen obrotu wyniósł zaledwie 7,5 miliarda dolarów. Zgodnie z tym dostawy na pozostałą część roku musiałyby być 2,5-krotnie wyższe z miesiąca na miesiąc niż w poprzednich pięciu miesiącach. To może być bardzo trudne do osiągnięcia.

agrarheute.com/fot.Flickr/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023