O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-05-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Czosnek polski a chiński – czy różnica jest aż tak zauważalna?

Czosnek

Czosnek jest warzywem, które zdecydowanie króluje w polskiej kuchni. Nie wyobrażamy sobie wielu tradycyjnych potraw bez jego aromatu. Panuje powszechne przekonanie, że ten pochodzący z Chin jest gorszej jakości. Jak jest naprawdę?

Czosnek typowo polski, czyli jaki?

W sprzedaży najczęściej spotykamy się z czosnkiem pochodzącym z Polski, Hiszpanii, Chin, a także Egiptu. Odmiany te potrafią się znacznie różnić między sobą, ale także te uprawiane w Polsce nie są jednorodne, dlatego ciężko jednoznacznie wykazać, jak wygląda „polski czosnek”. A rady co do tego, jak go definitywnie odróżnić są w internecie rozpowszechnione. Jest to dosyć mylące. Bardzo często można bowiem spotkać się ze stwierdzeniem, że czosnek chiński jest „dużo większy od polskiego, biały i o regularnym kształcie”, natomiast opis ten pasuje na przykład także do polskiej odmiany „Ornak”. Za typowo polski czosnek przyjęto traktować ten, który ma fioletowe lub różowe pokrycie, jednak w uprawie bywają też białe odmiany. Niestety konsumenci niejako sami wymuszają taki a nie inny wygląd czosnku. Stojąc bowiem przed wyborem, czy wziąć małą, nieregularną, „nieładną” główkę, a białą i okazałą, sprawa wydaje się oczywista, stąd popularność tych drugich w sprzedaży. Ponadto, polski czy nawet hiszpański czosnek nigdy nie osiągną pełnej „idealności”, a to z powodu tego, że na terenie Europy nie stosuje się agresywnych wybielaczy do skórek, których użycie jest powszechne w Chinach. Możemy jedynie dążyć do takiego wyglądu, stawiając na naturalnie bielsze odmiany, jak wspomniany wcześniej Ornak.

Zobacz także: Dopłaty PROW. Ardanowski: są duże rozbieżności pomiędzy członkami UE

Czosnek polski ma przewagę

Czosnek wykazuje różnice, między polskim a chińskim, szczególnie w walorach smakowych, aromacie i właściwościach.czosnek stary Czosnek polski co do zasady charakteryzuje się dużo intensywniejszym aromatem. W smaku bywa, ale nie musi być dużo bardziej piekący – wszystko zależy od odmiany. Jednak wspólnym mianownikiem charakteryzującym polskie warzywo jest właśnie aromat. Poczujemy go więc dużo intensywniej wąchając główkę, nie musimy wcale rozkrajać ząbków. Cecha ta wpływa nie tylko na walory smakowe, ale także zdrowotne. Za zapach odpowiadają związki siarki, a najważniejszą z nich jest allicyna, która dzięki reakcjom chemicznym po rozkrojeniu lub zmiażdżeniu ząbków czosnku uaktywnia swój aromat, a także właściwości prozdrowotne. Allicyna wykazuje bardzo duże działanie bakteriobójcze, spożywanie go ma więc dobroczynne działanie na organizm. Czosnek jest także bogaty w przeciwutleniacze, niż jego chiński odpowiednik. Ten, ze względu na uboższą zawartość wartościowych substancji, nie może być długo przechowywany bez udziału chemicznych środków ochrony roślin. Pozbawiony interwencji z zewnątrz, bardzo szybko bowiem spleśnieje, czego możemy na pierwszy rzut oka nie zauważyć. Spożycie mikotoksyn jest natomiast bardzo szkodliwe dla organizmu. Chińskie główki także nigdy nie wykiełkują, zanim bowiem mogłoby to nastąpić, po prostu się zepsują. W obliczu tych argumentów warto wybierać czosnek uprawiany lokalnie, nawet jeśli będzie droższy od swojego chińskiego odpowiednika. Sprawdzajmy jego pochodzenie i kupujmy ze zweryfikowanych źródeł, gdyż jak wykazane wcześniej, czasami bardzo ciężko będzie na pierwszy rzut oka odróżnić polski od chińskiego. Wspierajmy więc polskich rolników w zapewnianiu nam pełnowartościowego produktu, za który warto zapłacić nieco więcej, aby móc cieszyć się smakiem i zdrowiem.

welcome2poland.eu/czosnek-dymka.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023